Profesor Hanna Suchocka w Szczecinie

0
48

Kolejne spotkanie z cyklu „Otwarta Społeczność” zapowiada się fantastycznie. 23 listopada o godz. 18.00 gościem Tomasza Dostatniego OP będzie profesor Hanna Suchocka, była poseł, premier, minister sprawiedliwości, ambasador w Watykanie, wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej. Na spotkania zapraszają oficjalnie – Tomasz Dostatni OP, Olgierd Geblewicz – marszałek województwa zachodniopomorskiego i dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski.

Temat – „Spotkanie z autorką książki Ambasador u trzech papieży”. Książka wydana została przez Wydawnictwo Literackie, które zachęcająco opisuje książkę:

„W Watykanie mawia się, że każdy pontyfikat to osobna epoka. Oto opowieść Hanny Suchockiej o latach 2001–2013, kiedy pełniła funkcję ambasadora w Watykanie w czasie pontyfikatów Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. W tym okresie doszło do wielu dramatycznych wydarzeń — m.in. gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, a następnie śmierć Jana Pawła II, katastrofa smoleńska czy abdykacja Benedykta XVI — a Hanna Suchocka musiała się z nimi mierzyć nie tylko jako dyplomata, ale również na płaszczyźnie osobistej. Dzięki opisanym tutaj historiom poznajemy strukturę i mechanizmy działania Państwa Watykańskiego oraz tajniki protokołu dyplomatycznego od kwestii strategicznych po dress code. Hanna Suchocka opowiada jednak nie tylko o postaciach z pierwszych stron gazet, ale również z sympatią i nostalgią wspomina zwykłych ludzi, których spotykała na targu, w małych sklepikach, ulubionych trattoriach i kafejkach. Hanna Suchocka pokochała Rzym, więc tę książkę można również czytać jako absolutnie wyjątkowy i bogato ilustrowany zdjęciami przewodnik. Autorka pięknie opisuje znane i mniej znane zabytki Wiecznego Miasta. Idąc za jej wskazówkami, możemy podczas rzymskich wędrówek uciec od natłoku turystów i odnaleźć ukryte skarby architektury„.

Gospodarzem i prowadzącym rozmowę będzie o. Tomasz Dostatni (https://monitorszczecinski.pl/tomasz-dostatni-op/). Zapraszamy 23 listopada o godz. 18.00 w Książnicy Pomorskiej. Na stronie Monitora Szczecińskiego polecamy felietony o. Tomasza Dostatniego „Zza bramy klasztoru – Szczecin” oraz kanał na YouTube „Otwarta Brama”.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here