Prezydent Krzystek.

0
638

Minione trzy kadencje Piotra Krzystka, to wiedza i doświadczenie, które procentują. Rozpoczynając kolejną swoją kadencje Prezydent Krzystek przywołując zdanie Arystotelesa o najbliższym nam polis, pokazał siłę, wizję i zdecydowanie. Wokół inwestycyjnych priorytetów buduje merytoryczną większość w Radzie Miasta. Nie jest niczyim zakładnikiem. Realizuje swoją wizję, twardo negocjując z Joachimem Brudzińskim i Grzegorzem Schetyną. Prezydent Szczecina stara się nie przekładać „wojny polsko – polskiej” na poziom samorządu. Prowadzi twardą grę stając się – Liderem. To dobry prognostyk na najbliższe 5 lat w Szczecinie.

Dzisiaj szczecińscy radni złożyli swoje ślubowania. Jedni odwoływali się do Boga, inni wypowiedzieli tylko słowo – ślubuję. Pierwszym „starciem” było zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Rady Miasta. Bezpartyjni zgłosili Michała Wilkockiego, Bartłomiej Sochański z PiS zgłosił Stefanię Biernat, Koalicja Obywatelska nie zgłosiła nikogo. Po chwili dyskusji działacze PiS zorientowali się, że ich pociąg już odjechał… Sochański wycofał kandydaturę Stefanii Biernat. Na placu boju pozostał Wilkocki. W tajnym głosowaniu niespodzianki nie było. Na 28 radnych, 19 zagłosowało za Wilkockim, 9 było przeciw. Arytmetyka jest prosta – Koalicja Obywatelska ma 13 radnych, wszyscy zagłosowali za Wilkockim. PiS ma 9 radnych. Tylu też radnych było przeciw. Zakładam, że 6 radnych Bezpartyjnych zagłosowało również za Wilkockim.

Nowym Przewodniczącym Rady Miasta Szczecina został Michał Wilkocki. Niespodzianki zaczęły się przy głosowaniu nad wiceprzewodniczącymi. PiS wystawił Bartłomieja Sochańskiego. W tajnym głosowaniu, zakładam zagłosowali za nim tylko członkowie PiS (znowu 9 głosów), pozostali z Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych byli przeciw. Urażony pan Mecenas grzmiał o pogwałceniu dobrych obyczajów. Szkoda tylko, że Pan Mecenas tak nie grzmiał kiedy PiS gwałcił Konstytucje. Niestety w tym przypadku Pan Mecenas, minął się z prawdą. Zdarzały się bowiem sytuacje w Radzie Miasta, że wskazany kandydat na wiceprzewodniczącego nie zostawał nim. Wówczas zgłaszający go klub w Radzie Miasta proponował inną osobę. Tak bywa, że niektóre osoby nie są powszechnie akceptowane. Stąd pomysł nowego Przewodniczącego Rady Miasta, aby wrócić do tematu wyboru kolejnego wiceprzewodniczącego – rekomendowanego przez PiS – w następnym tygodniu. Może wówczas PiS zgłosi kogoś bardziej koncyliacyjnego i akceptowalnego…

Dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta Szczecina pokazuje, że Prezydent Krzystek rządzi samodzielnie. Dotychczasowa proteza współrządzenia z PiS-em, który wskazywał wiceprezydenta i łapczywie obsadzał spółki, wydziały i spółeczki, przechodzi do historii. Wraca mądrość, rozwaga i odpowiedzialność.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here