Pozew przeciwko Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty

0
689

W związku z ubiegłotygodniową wypowiedzią Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty, która podczas konferencji prasowej dot. finansowania zadań oświatowych, publicznie zarzuciła prezydentowi Szczecina kłamstwa, Piotr Krzystek złożył dziś w sądzie prywatny akt oskarżenia.

– Uważam, że są pewne granice wypowiedzi wysokich urzędników państwowych. Zarzucanie kłamstwa – wbrew danym oraz faktom – wpisuje się w agresywną retorykę prowadzaną przez niektórych funkcjonariuszy publicznych. W ten sposób próbuje się przeinaczać fakty i niestety taki przekaz dociera do części opinii publicznej. Nie mogę i nie chcę zgodzić się na takie prezentowanie rzeczywistości – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Pozew został złożony w V Wydziale Karnym Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum.

– Prezydentowi Szczecina nie zależy na wymierzeniu kary samej w sobie – mówi Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina. – Najważniejszą rzeczą jest potwierdzenie przez sąd, że wypowiedź Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty jest nieprawdziwa. Jeśli do tego dojdzie, prezydent Piotr Krzystek będzie oczekiwał publicznych przeprosin oraz wpłaty określonej kwoty na organizację zajmującą się niepełnosprawnymi dziećmi.

Wydatki na Oświatę

Zgodnie z projektem budżetu na rok 2020, wydatki bieżące na oświatę pochłoną ponad 800 mln złotych. Tymczasem dochody wyniosą niecałe 550 mln złotych. Oznacza to, że dopłata miasta wyniesie około 250 mln złotych. Tendencja wzrostu wydatków rośnie dynamicznie od kilku lat i mimo wzrostu subwencji oświatowej, nie pozwala ona choćby na pokrycie pensji nauczycieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here