Posejdon wyznaczy ekologiczne standardy

1
1330

Szczecińska inwestycja wsparta przez RPO WZ 2014-2020. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów kongresowych w stolicy Pomorza Zachodniego, a dzięki wsparciu przez Urząd Marszałkowski eurofunduszami, przy realizacji inwestycji zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Szczegóły poznaliśmy w piątek 18 maja.

Podczas piątkowej wizytacji placu budowy zaprezentowany został stan prac. Gigantyczna inwestycja przebudowy i rozbudowy dawnego Domu Towarowego „Posejdon” odbywa się w samym centrum Szczecina i obejmuje także zagospodarowanie terenu, odtworzenie przedwojennej zabudowy kwartału, a także termomodernizację. Ważną kwestią będzie wzniesienie efektywności energetycznej obiektu na nowy poziom.

–  Koncepcja tego budynku, najbardziej ekologicznego,  będzie symbolizować nasze nastawienie do poszanowania środowiska. Wpisuje się w naszą strategię, a chcemy być najbardziej ekologicznym regionem w Polsce. Wciąż jest wielkie zapotrzebowanie na takie inwestycje. To miejsce stworzony nowe możliwości rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

– Nasz Posejdon za rok będzie miał 90 lat. To wyjątkowy, modernistyczny obiekt. Pod obiektem położono 48 odwierty, całe ciepło i chłód pozyskujemy z ziemi. Pod kątem wykorzystania odnawialnych źródeł energii wchodzimy do ligi mistrzów. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego – podkreślał przedstawiciel spółki PORTO Marcin Woźniak.

Odwierty pod Posejdonem sięgaą 70 metrów głębiej niż warszawski Pałac Kultury i Nauki wystaje nad Warszawę. Łączna długość podziemnych instalacji to 64,4 km. Instalacja podziemna ogranicza emisję CO2 tak, jak czterohektarowy las 100-letnich buków. To dwukrotnie więcej niż trawnik Jasnych Błoni.

Nowy Posejdon powstanie do lipca 2019 roku, a pracę w nim znajdzie nawet 3 tys. os. – Mam nadzieję, że tak jak otwarcie Marriotta w Warszawie 30 lat temu było ważnym wydarzeniem, tak i ten obiekt będzie czymś wyjątkowym dla nowego Szczecina – dodał M.Woźniak.

Całość projektu „nowego Posejdona” sygnowana jest międzynarodowym certyfikatem BREEAM, którego uzyskanie umożliwia zastosowanie odnawialnych źródeł energii, w tym źródła ciepła i chłodu w postaci systemu pomp czy fotowoltaiki. Kompleks zaoferuje 20 tys.m2 powierzchni biurowych, 12 tys.m2 powierzchni hotelowych, 3 tys.m2 przestrzeni handlowo-usługowej. Będzie tam ponad 300 miejsc postojowych dla aut oraz 100 miejsc dla rowerów ulokowanych na dwóch kondygnacjach podziemnego parkingu.  Wykonawcą przebudowy jest frima Calbud.

Koszt wszystkich prac to ponad 250 mln zł. Blisko 20 mln zł stanowi unijna dotacja przekazana przez Urząd Marszałkowski w ramach Programu Regionalnego. Wsparcie wykorzystane zostanie właśnie na działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej – na termomodernizację, budowę instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy 0,8 MW oraz montaż ponad 900 pomp ciepła.

Projekt wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020  „Gospodarka niskoemisyjna”, w ramach której do beneficjentów obecnej perspektywy unijnej trafi prawie pół miliarda złotych.

1 KOMENTARZ

  1. CO prawda Politechnika Szczecińska wykształciła wspaniałych architektów, którzy są jednymi z najlepszych w naszym kraju i w miarę upływu czasu ukształtowała się nawet pewna maniera, styl w projektowaniu, to obawiam się bezideowości przebudowy tego budynku. Nie powtarzajcie błędów Warszawskich!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here