„Pomyśl po co był Szczeciński Sierpień?”

0
468

W dniu 41. rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” udostępniamy materiał filmowy z udziałem trzech pokoleń szczecinian. Dyskusja o postulatach strajkujących to niebanalna lekcja historii dla młodych ludzi.  

– Wszystko było zależne od jednej partii? Jak wyglądał świat bez walki o klienta? Co się musiało dziać w sercach szczecinian, kiedy Milicja i Wojsko miało preferencyjne ceny zakupu leków?

To tylko kilka z pytań, które w filmie zadają młodzi szczecinianie. Próbują oni zrozumieć jak ich przodkowie radzili sobie w ówczesnej rzeczywistości.

– Funkcjonowaliśmy w systemie totalitarnym. Władza państwowa chciałaby, aby społeczeństwo o rzeczywistości otaczającej myślało, tak jak oni chcieli… czyli żeby ludzie przyjęli za prawdziwy obraz ten, który kreowała władza – mówi Mieczysław Ustasiak – były opozycjonista, członek „Solidarności”.

To właśnie były opozycjonista, wspólnie z prezydentem Szczecina tłumaczy przedstawicielom młodszego pokolenia jak naprawdę wyglądało życie w sierpniu 1980 roku. Propaganda, cenzura, nepotyzm. To m.in.: z tym walczyli wówczas strajkujący.

Filmowy materiał to oryginalna lekcja historii, ale i drogowskaz dla młodego pokolenia. 

– Warto, aby młodzi ludzie byli krytyczni wobec tego, co dziś oglądają. A szczególnie krytyczni wobec fali hejtu, a także fake newsów zaśmiecającymi naszą świadomość informacjami, które są często wymyślone i mają na celu osiąganie określonego skutku – podsumowuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Film „Pomyśl po co był Szczeciński Sierpień?” można zobaczyć na profilu facebookowym Prezydent Szczecina.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here