Pomorze Zachodnie ze wsparciem dla „Pleciugi”

0
476

Spektakle, warsztaty teatralne i plastyczne, zajęcia skierowane do uczniów i nauczycieli z regionu to główne działania Teatru Lalek „Pleciuga”, które wesprze Pomorze Zachodnie. Pomoc finansowa w wysokości 300 tys. zł trafi do Gminy Miasta Szczecin, która zarządza teatrem. Umowę podpisano w środę 13 listopada br. Dofinansowanie z budżetu województwa zostało przyznane decyzją Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego we wrześniu tego roku. To pierwsze takie wsparcie ze strony województwa dla „Pleciugi”.

– To teatr szczególny, a jego działalność ma wymiar regionalny. Swoją ofertę dedykuje widowni wyjątkowej, bo tej najmłodszej. Chcemy wesprzeć „Pleciugę” i ułatwić dostęp do oferty dzieciom z całego regionu. Jestem przekonany, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który zaznaczył, że podobne działania planowane są również w przyszłym roku. Również wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska podkreślał, że to początek współpracy i nie krył radości – Myślę, że to także wyraz docenienia tego co robi Teatr Lalek „Pleciuga”, jedyny taki na Pomorzu Zachodnim. O regionalnych działaniach teatru mówił także dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga” Zbigniew Niecikowski: Od wielu lat jesteśmy teatrem otwartym nie tylko na miasto Szczecin. Nasi widzowie to w dużym procencie mieszkańcy regionu. Chcemy z tą ofertą wyjść do tych, którzy dopiero zaczynają teatralną edukację. 

Środki województwa pomogą pokryć koszty przygotowania i promocji 4 spektakli premierowych, zrealizowanych w 2019 r. To  „Księżniczka i ziarnko grochu”, „Karmelek”, „Tajemnica krzyczącego zegara”, „Ballada szczecińska” oraz wznowienie spektaklu pt. „Karuzela Świętego Mikołaja”. Ważnym elementem, na które zostaną w części przeznaczone środki to działania „Pleciugi” w ramach specjalnych programów. Mowa o trzeciej edycji projektu „teatralny Ty-Dzień dziecka”. W ramach tego projektu teatr przygotował m.in. trzy dodatkowe spektakle (premiera i dwie prapremiery) oraz wiele warsztatów i spotkań adresowanych do dzieci i dorosłych, a także współpracował z artystami z takich krajów jak Islandia, Finlandia czy Szwecja. Wsparcie województwa powędruje także na warsztaty teatralne i plastyczne „Belfer przed kurtyną” dla nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych Pomorza Zachodniego. Od maja do listopada „Pleciuga” realizuje warsztaty dotyczące teatru, tworzenia lalek i przygotowania szkolnych przedstawień. Dla pedagogów spoza Szczecina odbyło się pięciodniowe szkolenie stacjonarne. Był to  intensywny cykl zajęć teatralno-edukacyjnych. Trwają też cykliczne warsztaty dla dzieci i młodzieży z małych miejscowości naszego województwa, których efektem będzie wspólny pokaz na profesjonalnej scenie. 

Województwo Zachodniopomorskie prowadzi wojewódzkie instytucje kultury: Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Teatr Polski w Szczecinie, Książnicę Pomorską w Szczecinie, Operę na Zamku w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Morskie Centrum Nauki w Szczecinie (budynek na etapie budowy, instytucja działa). Od lat wspiera także pomocą finansową Gminę Miasto Koszalin z przeznaczeniem na dofinansowanie działalność Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki. Od 2010 roku Województwo wraz z Gminą Miastem Szczecin są organizatorem Ośrodku Teatralnego Kana w Szczecinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here