Pomoc dla uchodźców

0
523

Szczecin Dworzec PKP. Z każdego pociągu wysiadają uchodźcy z Ukrainy. Czasami kilka osób, czasem kilkadziesiąt. Na dworcu bardzo sprawnie działa poczekalnia z kącikiem zabaw dla dzieci (TPD) i jadłodajnia prowadzona przez Dom Kultury Słowianin. Jest punkt wydawania rzeczy. Najbardziej potrzebni są wolontariusze z językiem ukraińskim, którzy udzielą informacji na temat zakwaterowania, zasad pobytu czy pokierują przesiadką – ok. 25% osób chce jechać dalej… najczęściej do Niemiec, ale też do Danii czy Hiszpanii.

Osoby, które nie mają noclegu kierowane są do punktu recepcyjnego na ul. Piastów 40a i tam otrzymują zakwaterowanie na dwa dni. Potem mogą być rozkwaterowani. Wczoraj busy woziły ludzi na pobyt do Koszalina. Na dworcu w punkcie informacyjnym wojewody, niczym mantra wybrzmiewa: czekamy na spec ustawę. W punkcie na Piastów stały dziewczyny w mundurach WOT – w swoich firmach wzięły kilka dni urlopu, w cywilu to nauczycielki. W punkcie informacyjnym wolontariuszka mówiąca po ukraińsku. Próbują zarządzać kryzysem, nie mają nic na papierze, informacje są labilne. Ludzie najczęściej przychodzą się rejestrować i szybko odchodzą – rejestracja jest niepotrzebna. Zostają Ci, którzy nie mają tu noclegu, nie mają znajomych i których nikt nie zabrał do siebie do domu.

Pomagamy matce z szóstką dzieci przedostać się na dworzec – chcą jechać dolej do Niemiec. Kobieta wsiada do autokaru – będzie miała przesiadkę w Andemunde. Kierowca obiecał, że jej pomoże. Wymieniamy się telefonami. Uściski na drogę i jedzie. Dzwonię do Doroty Korenickiej której znajomi dzień wcześniej szukali osób na podwózkę do Berlina. Alona dostaje kontakty. W Berlinie czekają już na nią na dworcu. Ma załatwione mieszkanie. Gdyby miała kłopoty – ma do mnie dzwonić. Nie dzwoni. Czyli jest dobrze.

Co potrzeba na dworcu? Pieluszki dla dzieci, ale w rozmiarach 3,4,5,6, małe AGD, m.in. czajniki, sztućce, talerze, miski, kubki itp., dla młodzieży brakuje butów w rozmiarach 41-44. Nie ma zbiórki ubrań z wyjątkiem nowej bielizny i skarpet. Pomoc można przekazywać na dworcu PKP. Punkt jest czynny w godzinach 9-21 przez 7 dni w tygodniu.

Bogna Czałczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here