Pomerania Nostra w rękach Uwe Schrödera

0
614

Niemiecki historyk został laureatem prestiżowej Polsko-Niemieckiej nagrody, która przyznawana jest co 2 lata. Wyróżnienie trafia do osób zasłużonych dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego w jednej z dziedzin: sztuce, nauce, polityce, gospodarce. 

Fundatorami Nagrody są dwa miasta: Greifswald i Szczecin, dwa uniwersytety pomorskie: najstarszy – Greifswaldzki, powołany w 1456 r., i najmłodszy – Szczeciński, powołany w 1985 r. oraz redakcja „Kuriera Szczecińskiego”.

Dr Uwe Schröder jest historykiem, który od 1998 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Pomorskiego w Greifswaldzie. To współtwórca i realizator wciąż rozwijanej europejskiej koncepcji Muzeum Pomorskiego jako placówki, która opiekuje się dziedzictwem kulturowym Pomorza i popularyzuje jego dzieje w kontekście historii krajów i regionów Morza Bałtyckiego, szczególnie kontaktów z Danią i Szwecją, a zwłaszcza Polską, polsko-niemieckiego porozumienia i pojednania.

Laureat nagrody Pomerania Nostra jest promotor wieloletniej współpracy Muzeum Pomorskiego z Uniwersytetem Szczecińskim, Muzeum Narodowym w Szczecinie i Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, Kołobrzegu i Słupsku, w tym przedsięwzięć naukowych i popularyzatorskich, realizowanych w ramach europejskiego projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość – centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here