Polsko, dlaczego ty taka głupia jesteś?

1
1032

To jest tak smutne. Tak mega smutne. Polska jak zła, wredna macocha wypycha, odrzuca, wygania najlepsze swoje dzieci…

Ogłosiłam, że szukam osób (do reportażu) LGBT+, które uciekają z Polski przed homofobią. I Tylko tych, którzy przeprowadzają się do Berlina. I jestem zaskoczona skalą odzewu. I ich historiami. Kim są, co w Polsce robili, jak ich Berlin przyjął, co tu robią.

Mam wrażenie, że PiS chodzi o to, żeby wyjechali wszyscy kreatywni, produktywni, aktywni ludzie z Polski. Że oni chcą, żeby w Polsce została po prostu tania siła robocza dla niemieckich montowni samochodów. Cóż za historie, jakie niesamowite osoby, co za kwalifikacje! Naprawdę jestem w szoku. To jest drenaż mózgów na poważną skalę. Drenaż kreatywnych, aktywnych. Okazuje się, że nie są Polsce potrzebni. Nie są PiSowi potrzebni.

Wyborcy PiS – naprawdę chcecie żyć w kraju, w którym zostaje tylko Ordo Iuris, byli komunistyczni prokuratorzy, Suscy, Terleccy i ta opętana histeryczka Pawłowicz? Same średniaki i nieudacznicy? A reszta ma się chować po kątach, albo jechać do Niemiec i pracować na niemieckie PKB, budować niemiecką innowacyjność?

No jeśli tak, to nigdy nie wyjdziecie z kąta. Nie ma opcji. Wielka Emigracja, jak po 1830. Nawet nie macie pojęcia, co tracicie. Nigdy się tego nie dowiecie, bo oni i one tutaj już będą pchać świat do przodu, który wam będzie coraz szybciej uciekał.

Architekci i architektki, inżynierowie i inżynierki, naukowcy i naukowczynie, pisarze i pisarki, lekarze i lekarki, pielęgniarze i pielegniarki, ratownicy i ratowniczki, kompozytorzy i kompozytorki, programiści i programistki, mikrobiolodzy i mikrobiolożki , biznesmeni i biznewomen, menadżerzy i menadżerki, fryzjerzy i fryzjerki, projektanci i projektantki, sportowcy i sportsmenki, rzemieślnicy i rzemieślniczki, artyści i artystki, wizjonerzy i wizjonerki, społecznicy i społecznice, etc, etc.

Polsko, dlaczego ty taka głupia jesteś?

Ewa Wanat

Dziennikarka radiowa i telewizyjna, w latach 2003–2012 redaktor naczelna Radia TOK FM, w latach 2013–2015 redaktor naczelna i dyrektor programowa Polskiego Radia RDC. W 1990 znalazła się w zespole tworzącym Radio S w Poznaniu – reporterka, didżejka, autorka reportaży i programów publicystycznych, wydawca programu. Współpracowała z Gazetą Wyborczą, TVP1, TVP2. Mieszka w Berlinie.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo smutne, bardzo dołujące i jakże prawdziwe co pisze redaktor Wanat.
    Niestety…Często nam się wydaje, że wyborcy PiS to wyłącznie osoby wykluczone, ludzie, którym się nie powiodło w życiu, mieszkańcy i mieszkanki małych i średnich miast…
    Ale, cóż, osobiście znam ludzi z dużych miast, którym się raczej powiodło a jednak mają w sobie jakąś dysfunkcję i bardzo im ci inni (np. o innej orientacji) przeszkadzają – ich szczęście, talent, wykształcenie cokolwiek czego mozna komuś zazdrościć. A my Polacy zazdrościć umiemy a nawet dzielić się bezinteresowną zawiścią.
    Ja też wyjechałem. I tu nie chodzi tylko o LGBT itd, ale generalnie z Polski wypychani są ludzie kreatywni lub np. zwyczajnie pracowici i odpowiedzialni lekarze, którzy chcą dobrze wykonywac zawód w warunkach pozwalających nie tylko godziwie zarabiać, ale przede wszystkim pomagać pacjentom.
    Ostatnio jednak Donald Tusk powiedział, że „polskie społeczeństwo jeszcze nie doszło do pewnych zmian i rozwiązań”. I tu jest też ogromny problem. Bo wcale nie jestem przekonany, że po rządach PiS będzie lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here