Polskie Radio Trujka.

0
1679

Jest w awanturze o unieważnienie notowania Listy Przebojów Programu 3 PR drugie dno.

Wybuch egzaltacji w związku z sytuacją w PR3 nie wnosi do sprawy niczego nowego. Oburzamy się, rozpaczamy, nie zgadzamy, protestujemy. Radio publiczne powinno być radiem nas wszystkich, nie tylko polityków PiS. Prawda. Sama prawda. Ale co z tego wynika? „Jestem tak oburzony, że aż zrobiłem transparent” – to jedno z moich ulubionych zdjęć z jakiejś manifestacji. Spróbuję je odnaleźć.

Myślicie, że oni nie wiedzą, co robią? Otóż doskonale to rozumieją. I oni chcą, by działo się tak, jak się dzieje. Są źli tylko na to, że ktoś od nich zadziałał nieprecyzyjnie, nieskutecznie, że okazał się zupełnie niepożytecznym idiotą. To – nawiasem mówiąc – podstawowy błąd opozycji: próba tłumaczeni politycznym przeciwnikom, że ich działania są niezgodne z prawem, niemoralne, albo tylko nieuczciwe. Oni to doskonale wiedzą. Któryś z nich powiedział zadziwiająco szczerze: Trybunał Konstytucyjny? Musimy dokonać zmian, bo jeśli tego nie zrobimy, to uniemożliwią nam zrealizowanie naszego programu politycznego, który poparł Suweren. Cytuję z pamięci, więc być może nie dość precyzyjnie, ale taki był sens tej wypowiedzi. Kiedy bandyta wejdzie do mojego mieszkania – złapię moją, stojącą w kącie, ciupagę i będę z nim walczył a nie tłumaczył, że zachowuje się niestosownie. On o tym wie. On chce mnie okraść albo zabić, a nie rozmawiać ze mną o etyce.

Co zmienia to oburzenie? Dokładnie niczego nie zmienia. Jacek Kuroń mawiał: „Nie palcie komitetów, zakładajcie własne”. Zabrali nam radio? Oburzanie się na to to za mało. Zbudujmy własne radio. Takie, na które tylko my sami będziemy mieli wpływ. Grupa byłych dziennikarzy PR3 założyła spółkę i buduje własne radio. Poprosili o wpłaty środków, bo bez pieniędzy nie da się tego zrobić. Właśnie trwa remont pomieszczeń. Obiecują, że w czerwcu zaczną nadawać. Jestem dziwnie spokojny, że usłyszymy tam również Marka Niedźwieckiego.

Oburza nas sytuacja wokół Trójki? Nic z tym nie da się zrobić, poza strzeleniem olbrzymiego focha? Otóż da się! Da. Znajdź informację o nowym radio, zapisz sobie numer konta i wpłać coś. Może to być 10 zł, jeśli nie możesz więcej. Ważne są nie tylko pieniądze – łatwiej im będzie pokonać trudy budowania nowego radia jeśli będą wiedzieli, że jesteśmy z nimi. 10 zł to nie jest wysoka cena za takie poparcie.

Uważasz, że radio to przeżytek? Że radia słuchają tylko takie staruchy, jak ja? To pomyśl, który z portali internetowych uważasz za swój. I wpłać. Kup prenumeratę internetowego wydania gazety, którą szanujesz. Wesprzyj finansowa think tank, którego analizy i oceny uważasz za ważne. Przypomnij sobie komu ufasz i jaką ten ktoś prowadzi organizację pozarządowa. I daj mu parę złotych. Przestać rwać szaty, przestań chlustać wokół własną egzaltacją – jedyne, co osiągniesz w ten sposób, to alibi dla samego siebie. Ale im przywaliłem !!! Uważasz, że się tym przejmą? Nie sądzę. Po co? Piotr Zaremba – publicysta, którego opinie czytam z zainteresowaniem – w najnowszym wydaniu PLUS MINIS dziennika „Rzeczpospolita” napisał: „Fenomen piosenki Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” to być może zapowiedź porażki. Niedawno sądziłem, że awantura wokół przekroczenia wszelkich granic 10 kwietnia, kiedy Jarosław Kaczyński i jego świta, łamiąc epidemiologiczne normy, wkroczyli najpierw na plac Piłsudskiego, a potem na cmentarze, ma naturę epizodu. Dziś nie jestem już tego pewien. Przeniesiono ją bowiem w sferę popkultury. Bunt wobec monarchicznych póz tej władzy, wobec jej arogancji, może się okazać głębszy i trwalszy”. Zaremba napisał to przed wybuchem awantury wokół „Trójki”, którą – po tej brutalnej ingerencji – internet nazywa „Trujką”.

„Nie palmy komitetów, zakładajmy własne” – tak powiedział kiedyś Jacek Kuroń (cytuję z pamięci, więc może niezbyt precyzyjnie, ale o to chodziło). Nie krzycz, że skrzywdzono Kazika – jego piosenka miała dziś rano 2,1 mln wyświetleń. Wczoraj wieczorem – 1,5 mln. Znów stał się bardem swojego pokolenia, w jeden wieczór. Nie użalaj się nad Markiem Niedźwieckim – pomóż mu. Stań obok niego, nie ograniczaj się do klaskania. Załóż własne radio, wpłać 10 zł. Albo stówę, jeśli stać cię na więcej.

Rafał Jesswein.

Zdjęcie transparentu skopiowałem z Facebook. Stało się tak popularne i pojawiło się w tak wielu miejscach sieci, że nie udało mi się ustalić autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here