Polski (NIE) Ład

0
615

Mateusz Morawiecki ogłosił założenia rządowego programu Polski Ład. Polski Ład ma polegać głównie na dawaniu jedną ręką pieniędzy zabranych drugą ręką innym. PiS na gwałt szuka pieniędzy, bo dziura budżetowa jest coraz większą, a gospodarka okazuje się być na skraju wytrzymałości. 

Polski Ład krytykują przedsiębiorcy oraz samorządowcy. Założenia pisowskiego projektu sprawią, że Szczecin straci rocznie ok. 174 mln zł. To jest ok. 20% budżetu inwestycyjnego naszego miasta.
Budowa dużej szkoły kosztuje 60 mln zł. Przedszkole to wydatek około 20 mln zł. Średniej wielkości park – to w przybliżeniu koszt  5 mln zł., skatepark – 3 mln zł. Duży plac zabaw to około miliona złotych. 

Za zabrane przez PIS pieniądze, każdego roku moglibyśmy wybudować jedną szkołę, trzy przedszkola, cztery parki i duży plac zabaw na każdym osiedlu. Przez działania rządu PiS jakość życia w naszym mieście przestanie rosnąć. Inwestycji będzie znacznie mniej. I nie będzie to winą prezydenta, marszałka czy radnych. Winnym będzie Prawo i Sprawiedliwość.

To nie pierwszy raz, gdy PiS finansowo uderza w samorządy. Jako mieszkańcy Szczecina to właśnie do partii rządzącej powinniśmy zacząć kierować nasze oburzenie, że nie mamy miejsc w przedszkolach, że szkoły są zatłoczone i nie mamy gdzie pójść na spacer. 
Rząd ma prawo do przeprowadzania swoich reform. Jednak nie powinien robić tego samorządowymi (czyli nie swoimi) pieniędzmi. Jako obywatele powinniśmy stać na straży lokalnych budżetów, bo dzięki nim nasza okolica może się rozwijać.

Opozycja zapowiedziała głosowanie przeciwko projektowi forsowanemu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Projekt jest krytykowany również przez Jarosława Gowina i byłych członków rządu z ramienia Porozumienia. Jeśli tylko opamięta się Paweł Kukiz to szkodliwe dla nas zmiany nie wejdą w życie. Dlatego powinniśmy wywierać presję na opozycję, Gowina i Kukiza, aby zachowali się przyzwoicie. 

Wojciech Dorżynkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here