Gorzej od Polski wypadły tylko: Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan. W UniiEuropejskiej, trzeci raz z rzędu, znaleźliśmy się na ostatnim miejscu. ILGA-Europe opublikowała właśnie wyniki kolejnego ogólnoeuropejskiego rankingu, mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBTI.
„Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy. – komentuje raport Kampania Przeciw Homofobii (KPH)
Poziom równouprawnienia był w tym roku mierzony w siedmiu kategoriach. Oceniano równość i zakaz dyskryminacji, rodzinę, skalę przestępstw z nienawiści i mowę nienawiści, wolności obywatelskie (wolność zgromadzeń, zrzeszania się i wypowiedzi), możliwości uzgodnienie płci i integralność cielesna, prawo do azylu oraz w siódmej, nowej kategorii: integralność cielesna osób interpłciowych. Maksymalnie w rankingu można zdobyć 100 proc. Wynik Polski to 13 proc.

W ocenie KPH przez ostatnie 12 miesięcy Polska nie zrobiła absolutnie nic, żeby poprawić dramatyczną sytuację osób LGBT+. Nie np. dokonano zmian zmierzających do zapewnienia równości małżeńskiej, kodeks karny nadal nie chroni osób LGBT+ przed homo- i transfobiczną przemocą, osoby transpłciowe niezmiennie muszą pozywać swoich rodziców, aby przejść proces uzgodnienia płci.
„Jeżeli nie chcemy być Rosją Unii Europejskiej, to natychmiast musimy podjąć działania na rzecz równouprawnienia. Potrzebna jest wielka społeczna mobilizacja i presja na władze. Musimy pokazać, że chcemy równych praw dla całego polskiego społeczeństwa. Bez wyjątku i bez podziałów!” – apeluje KPH.
Po raz siódmy pierwsze miejsce w tęczowym rankingu zajęła katolicka Malta z wynikiem 92 proc. W czołówce są też: Dania (74 proc.) i Belgia (72 proc.). Największe postępy w zakresie równouprawnienia zrobiły: . Łotwa, Islandia, Francja i Grecja, zmianę na lepsze widać również w Słowacji i Litwie. Pozytywny trend przed wojną można było zaobserwować również w Ukrainie, która przygotowując się do wejścia do Unii Europejskiej podjęła działania na rzecz równouprawnienia osób LGBT+, na przykład zniesienie ograniczeń dotyczących oddawania krwi przez mężczyzn wchodzących w relacje seksualne z innymi mężczyznami.
Ranking ILGA-Europe uznawany jest za najważniejszy międzynarodowy ranking mierzący poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe w 49 krajach Europy. Opracowywany jest w oparciu o dane przygotowane przez europejskie organizacje społeczne działające na rzecz praw osób LGBT+. Analizę danych w Polsce przeprowadziły: Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Trans-Fuzja.
ILGA (https://www.ilga-europe.org/) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową, utworzoną w 1978 roku.
Zrzesza ponad 600 organizacji z 54 krajów Europy i Azji Środkowej . W Polsce są to:
- AWR Softpress
- Federacja na Rzecz Osób Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Teczy”
- Kampania Przeciw Homofobii
- KdT Fundacja Kultura dla Tolerancji – Fundacja Kultura dla Tolerancji
- Stowarzyszenie Lambda Szczecin
- Stowarzyszenie Lambda Warszawa (Warszawa)
- Forum biznesowe LGBT
- Miłość nie wyklucza stowarzyszenia
- Różowa prasa Warszawa
- Stowarzyszenie Queer May
- Stowarzyszenie Grupa Stonewall
- Fundacja Trans-Fuzja
- Fundacja Wolontariusze Równości / Warsaw Pride
(red)