Zbigniew Nosowski Doctor Honoris Causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Promotorem nowego Doktora Honoris Causa był profesor Andrzej Skrendo. Recenzentami prof. Małgorzata Książek – Czermińska, prof. Jacek Petelenz – Łukasiewicz i ks. prof. Andrzej Draguła. Prof. Skrendo w swojej laudacji zwrócił uwagę na dorobek dziennikarski Zbigniewa Nosowskiego.

Jego zaangażowanie w sprawy społeczne, dialog polsko – żydowski, otwartość, odpowiedzialność za słowo oraz nawiązywanie więzi. Środowisko Więzi i jego dorobek wielokrotnie przywoływane były podczas uroczystości. Redaktor Zbigniew Nosowski swoją dotychczasową działalnością idealnie wpisuje się w określenia otwartej ortodoksji i krytycznej wierności wobec kościoła. Na tle krzykliwych obrońców kościoła prezentuje zupełnie inną jakość i styl. Widzi błędy i zaniedbania, dostrzega kryzys w jakim znalazł się kościół w Polsce. Nie tylko z powodu skandali pedofilskich, ale także w wyniku sojuszu tronu i ołtarza, wyobcowania biskupów i selektywnego traktowania nauczania papieża Franciszka w Polsce. Zbigniew Nosowski jest dziennikarzem, publicystą, działaczem społecznym, socjologiem i teologiem. Studiował m.in., na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów w Bossey pod Genewą. W 2001 został redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź” (od 2013 kwartalnika); od 2008 r. pełni funkcję dyrektora programowego Laboratorium WIĘZI. Jego dotychczasowy dorobek obejmuje 10 książek autorskich, kilkaset artykułów oraz ponad 300 programów telewizyjnych, z których najważniejsze złożyły się na cykle zatytułowane „Boskie i cesarskie” oraz „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie, zaś w latach 2002-2008 konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w latach 2007-2009 i ponownie od 2017 r. Od roku 2009 członek Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Środowisko „Więzi” obok środowiska „Tygodnika Powszechnego” należy do intelektualnej awangardy kościoła katolickiego w Polsce. Krytykowane przez konserwatywnych biskupów i środowisko skupione wokół ks. Rydzyka, Radia Maryja i TV Trwam. W obecnej dyskusji wokół pedofilii w kościele zajęło zdecydowane stanowisko, prezentując nawet poglądy, które żądają wręcz dymisji całego Episkopatu. Wielokrotnie podejmowali dyskusje o kondycji kościoła rzymsko – katolickiego, promując niepopularne decyzje papieża Franciszka. „Więź” od wielu lat promuje ekumenizm, dialog polsko – żydowski i wizję Kościoła, który pomaga i służy.
wit