Polacy – uchodźcy i emigranci…

0
435
Bogna Czałczyńska

Dziś 40 rocznica stanu wojennego. Polki i Polacy zostawali lub uciekali z biletem w jedną stronę i prosili o azyl polityczny lub pobyt np. na niemieckie pochodzenie.

„- Przez rok trwania Stanu Wojennego z Polski uciekło ponad milion ludzi.

-Najwięcej Polaków przybyło do Niemiec, USA i Francji. Do Niemiec uciekło 700 tys. osób z Polski. Do Francji ok. 45 tys. Do USA zbiegło ok. 100 tys. Austria – 20 tysięcy. Szwecja – 15 tysięcy. Przypomnijmy w kluczowym roku 2016 liczba uchodźców starających się o azyl w Europie to 890 tysięcy ludzi.

– W latach trwania Stanu Wojennego Polacy aż siedmiokrotnie usiłowali porywać samoloty pasażerskie z lotniska na Okęciu, by uciekać nimi do Berlina. Czterokrotnie porwanie skończyło się sukcesem.

– W Szwecji, Norwegii czy Austrii uchodźcy z Polski otrzymywali lokale socjalne. Jak piszą badacze diaspory Polskiej w Norwegii Marta Bucholc i Krzysztof Martyniak – „Wszyscy otrzymywali lokale od władz norweskich. Formy prawne zapewnienia miejsca zamieszkania były różne, od odpowiednika polskiego lokalu socjalnego poprzez udostępnienie mieszkania stanowiącego własność gminy z opcją przewłaszczenia po spłacie przez imigrantów kredytu, aż po kredytowanie mieszkania przekazanego od razu na własność przez gminę”.

– Tak o uchodźcach z Polski w Austrii w stanie wojennym pisał New York Times- „Wychudzeni, bladzi, przemęczeni. Właśnie przyjechało ich do Austrii 20 tysięcy, a w przyszłym roku może być dwukrotnie więcej. Dostają wszystko, czego im potrzeba – mieszkanie, żywność, ubrania.”

– Jesteśmy pierwszym krajem, który odwiedzają w drodze na Zachód. Musimy ich przyjąć – mówiła „NYT” Gabriele Neugebaue, ówczesna austriacka minister spraw wewnętrznych. – Zaoferujemy polskim uchodźcom azyl, tak jak oferujemy wszystkim ofiarom opresji i niesprawiedliwości – mówił ówczesny kanclerz Austrii Bruno Kreisky.

– New York Times z 1980 roku –„ Polacy i inni uchodźcy, którzy szukają azylu, są umieszczeni w obozach takich jak ten, gdzie byłe koszary wojska od 1956 roku służą za obóz dla uchodźców. Są także kwaterowani na koszt rządu w pensjonatach na terenie kraju”.

– Austria wydała w 1981 roku na utrzymanie uchodźców z Polski 100 mln dolarów.

Bogna Czałczyńska

źródło: „Kierunek Zachód, przystanek emigracja”, 2019 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here