Podziękowania dla ikony zachodniopomorskiego bibliotekarstwa

0
820

Trzydzieści siedem lat pracy w bibliotece,  zaangażowanie na rzecz popularyzacji czytelnictwa, literatury i bibliotek na Pomorzu Zachodnim. Wreszcie Bibliotekarz Roku 2017 w Polsce. Cecylia Judek,  starszy kustosz i sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie we wtorek 12 lutego odebrała od marszałka Olgierda Geblewicza podziękowania za swoją pracę. 
– Dziękuję za wielki wkład w zachodniopomorskie bibliotekarstwo i promowanie literatury. To wielka duma, że możemy się pochwalić taką postacią jak Pani. Gratuluję tytułu Bibliotekarza Roku, wiem, że konkurencja co roku jest olbrzymia – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Cecylia Judek nawet na chwilę nie przestała troszczyć się o stan bibliotekarstwa i zachęcała marszałka, aby wszystkie dokumenty trafiały do Książnicy, choćby zaproszenia, które otrzymuje marszałek – Kiedyś ktoś może pisać pracę o działalności dajmy na to Ochotniczych Straży Pożarnych i dzięki temu będzie mógł za 100 lat napisać, czym się zajmowali, jakie wydarzenia organizowali – mówiła C.Judek.

Cecylia Judek w latach 1984-2007 pracowała jako kierownik Oddziału Rękopisów i Muzeum Literackiego , a potem Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pomorskiej i przyczyniła się do znacznego powiększenia kolekcji rękopisów biblioteki o archiwa twórcze znanych pisarzy i osób istotnych dla Pomorza Zachodniego. Przez lata przewodnicząca Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Pomysłodawczyni i organizatorka wielu cyklicznych przedsięwzięć popularyzujących literaturę, czytelnictwo i bibliotekarstwo, jak: „Wagary z poezją” (od 2000,) „Wewnętrzna Akademia Biblioteczna”(od 2007), Konkurs im. S. Badonia o Nagrodę Marszałka Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku (od 2009); „Ludzie Nauki Pomorza Zachodniego” (od 2013), „Wykłady Markiewiczowskie” (od 2015). Współinicjowała i realizowała akcje – „Zeskanuj swoje archiwum rodzinne” (od 2013), „Cyfrowe Archiwum Dźwiękowe”(od 2014).

Jest autorką ponad 170 artykułów w prasie fachowej i literackiej, opracowała ponad 20 biogramów bibliotekarzy Pomorza Zachodniego  do  „Słownika Pracowników Książki Polskiej”.

W 2017 została Bibliotekarzem Roku w Polsce, m.in. za akcję „Poczekalnia/ poczytalnia. Czekając, czytajmy!”, która polegała na zakładaniu małych czytelni w poczekalniach miejsc użyteczności publicznej: przychodniach, biurach, u fryzjera, dentysty. Dzięki jej pomysłowi  powstały  43 punkty tego rodzaju, w 13 miastach regionu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here