PiSowscy desantowcy 2021

0
544

Zachodniopomorski desant w Kancelarii Prezydenta RP zakończył swoją misję. Trzech kluczowych polityków PiS z naszego regionu, spakowało walizki i opuściło ministerialne stanowiska.  Halina Szymańska dotychczasowa Szefowa Gabinetu Prezydenta RP, jej zastępca Paweł Mucha oraz Maciej Kopeć podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej wracają do Szczecina. Wszyscy pełnili ważne funkcje w Kancelarii Prezydenta oraz Radzie Ministrów. Każdy z nich jest radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wszyscy należą do osób blisko związanych z Joachimem Brudzińskim.

Trudno powiedzieć czy jest to uderzenie w zachodniopomorskiego barona czy wręcz przeciwnie. Za chwilę może się bowiem okazać, że byli ministrowie obejmą kluczowe stanowiska w gospodarce.

Najwięcej pytań pojawia się przy nazwisku byłego kuratora zachodniopomorskiego. Kopeć musiał wybierać. Od 2021 roku wchodzi bowiem w życie ustawa, na mocy której wiceministrowie zostają urzędnikami służby cywilnej. Oznacza to, że gdyby Kopeć pozostał wiceministrem, musiałby zrzec się mandatu w sejmiku zachodniopomorskim. Sam zainteresowany  w dosyć niejasny sposób wyjaśnił swoje odejście – Od stycznia 2021 roku rozpoczęło funkcjonowanie Ministerstwo Edukacji i Nauki powstałe z połączenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a ja przestałem pełnić funkcję wiceministra. Tyle.

Halina Szymańska, powróciła do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której pracowała przed objęciem stanowiska w Kancelarii Prezydenta. Nie tylko powróciła, ale awansowała na jej Prezesa, stając się tym samym jedną z najbardziej wpływowych osób w polskim rolnictwie.

Paweł Mucha, dotychczasowy zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, będzie teraz pracował jako doradca społeczny Andrzeja Dudy i…doradca prezesa NBP. W rozmowie z Interią, Mucha przyznał że został zatrudniony w NBP. – Mam zaszczyt nadal współpracować z panem prezydentem. Do dnia 31 grudnia 2020 r. pełniłem funkcję zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta i sekretarza stanu. Od dnia 1 stycznia 2021 r. nadal wspieram pana prezydenta – jako doradca Prezydenta RP. Jest to funkcja społeczna – powiedział.- Od dnia 1 stycznia 2021 r. jestem zatrudniony jako doradca prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego – dodał Mucha.

Niezależnie od tego jak potoczą się dalsze losy byłych ministrów jednego można być pewnym, że utratę tytułów zrekompensuje im stan konta na koniec każdego miesiąca.  

Przemek Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here