Parlament Europejski – UE „strefą wolności dla LGBTIQ”?

0
435

„Dwa lata po tym, jak pierwszy polski powiat ogłosił się +wolnym od ideologii LGBTIQ, a po nim dziesiątki innych powiatów, gmin i regionów, Parlament zamierza ogłosić UE „strefą wolności dla LGBTIQ”, podkreślając, że wszelkie formy dyskryminacji osób LGBTI stanowią jawne naruszenie podstawowych wartości europejskich” – podano w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego, omawiającego porządek obrad posiedzenia odbywającego się w dniach 8-11 marca br.

Podczas wtorkowej (9 marca) debaty europosłowie mają wezwać UE do ustanowienia „strefy wolności dla LGBTIQ”, co ma być odpowiedzią na „strefy wolne od LGBT” w Polsce. Już w grudniu 2019 roku europosłowie przyjęli rezolucję, w której zdecydowanie potępili ustanowienie w Polsce „stref wolnych od LGBT”, a także wszelkiego rodzaju ataki w innych krajach członkowskich na prawa osób LGBT. W lutym 2020 r. potępiła je Komisja Europejska. W lipcu 2020 r. sześć polskich gmin, w których przyjęto uchwały o „strefach wolnych od LGBT” otrzymało informację o wstrzymaniu europejskich funduszy w ramach programu partnerstwa miast. We wrześniu 2020 r. norweskie MSZ poinformowało o cofnięciu gminom, w których przyjęto homofobiczne uchwały, wsparcia ze środków Funduszy Norweskich.

www.szszymankiewicz.pl

Przypomnijmy. W marcu 2019 roku radni Świdnika (woj. lubelskie) ustanowili pierwszą w kraju strefę „wolną od LGBT”. W listopadzie 2019 r. Kuba Gawron, Paulina Pająk i Paweł Parenta stworzyli interaktywną mapę Polski, na której zaznaczono samorządy, w których przyjęto, odrzucono lub prowadzone są prace nad uchwaleniem „deklaracji anty-LGBT”. Aktywiści stworzyli ją na podstawie danych zamieszczanych w BIP-ach oraz dokumentów, które pozyskali wnioskując o informacje publiczne. W listopadzie 2019 r. „Atlas Nienawiści” zaprezentowany został w budynku Parlamentu Europejskiego.

Bartosz Staszewski – reżyser dokumentalny i aktywista LGBT, organizator I Marszu Równości w Lublinie – zaprojektował tablice ostrzegawcze, wykonane na wzór tablic ostrzegających przed wejściem na tereny wojskowe: „Teren wojskowy wstęp wzbroniony”. Zainstalował je na rogatkach gmin i miejscowości, których samorządy przyjęły słynne już w całej Europie uchwały-deklaracje anty-LGBT. Zaprosił do zapozowania na tle znaku mieszkańców tych miejscowości – osoby LGBT, lokalnych aktywistów. Osoby czujące się dotknięte działaniami samorządowców.

  • Tablica, którą stworzyłem na potrzeby tego projektu jest wizualizacją istniejących aktów prawa. Pokazuję czarno na białym przyjęte rezolucje przez gminy i powiaty. Na tle znaków stoją mieszkańcy LGBT z krwi i kości – demony których tak bardzo boją się samorządowcy. W dzisiejszych czasach jest aktem odwagi być osobą LGBT z małej miejscowości i pokazać twarz w takim projekcie – napisał Bart Staszewski na Facebook. – Wiele ze stref jest w Lubelskim – województwie tak bardzo naznaczonym przez drugą wojnę światową, gdzie eksterminowano praktycznie wszystkich Żydów. Dzisiaj mój rodzinny region zamiast świecić przykładem szacunku i akceptacji i przestrzegać przed nienawiścią i dyskryminacją przoduje w tych obrzydliwych uchwałach. To hańbiące.

„Budujmy Unię równości, gdzie wszyscy mogą być tym, kim naprawdę są. Bycie sobą to nie ideologia, ale tożsamość. Nikt nie może nikomu tego zabrać. Strefy wolne od LGBT to strefy wolne od wartości humanistycznych i nie ma dla nich miejsca w naszej Unii” – powiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Głosowanie nad rezolucją ustanawiającą Unię Europejską „Strefą wolności dla LGBTIQ” zaplanowano na środę 10 marca br.

redakcja

Źródło: EuroPAP News, Monitor Szczeciński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here