Pani dr Kubisa

0
387

Za wierność swoim ideałom i profesji, za odwagę i głęboki humanitaryzm, pasję i zaangażowanie doktor Maria Kubisa otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza „Obrończyni Praw Człowieka”. Laureatka, w obecności organizacji pozarządowych i pacjentek, odebrała statuetkę symbolizującą zerwane kajdany. – My, mieszkańcy Pomorza Zachodniego stoimy po stronie tych, którzy wykonują swoją pracę i wypełniają swoją misję rzetelnie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Nagroda marszałka „Obrońca / Obrończyni Praw Człowieka” przyznawana jest od 2021 roku. Otrzymać ją może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp.

–  Wydaje się, że żyjemy w XXI wieku, w środku Europy, ale okazuje się, że na heroizm wyrasta wierne wypełnienie Przysięgi Hipokratesa. Na heroizm wyrasta pomaganie kobietom. Wiemy doskonale, że po niechlubnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego część środowiska lekarskiego zachowywała się oportunistycznie lub ideologicznie. Niestety wiele kobiet z tego powodu zapłaciło najwyższą cenę, cenę swojego życia. Tym kobietom życia nie wrócimy, ale możemy zrobić jedno. Możemy pokazywać, że w naszym społeczeństwie są osoby profesjonalne, odważne, dla których ratowanie zdrowia i życia kobiet jest najważniejsze. Pani doktor Maria Kubisa jest tego największym przykładem – mówił podczas konferencji Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W tym roku nagrodę marszałka odebrała dr n. med. Maria Kubisa – ginekolog-położnik, ordynatorka oddziału ginekologii operacyjnej i chirurgii plastycznej szpitala w Prenzlau. Zasila również kadrę oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Powiatowego w Nowogardzie. Mieszka w Szczecinie, gdzie prowadzi prywatny gabinet.

– To nie jest nagroda dla mnie. To nagroda dla wszystkich Polek, które niezłomnie walczyły zwłaszcza w mijającym roku o wolność i o przywrócenie demokracji. Bez kobiet tego zwycięstwa by nie było. Teraz chodzi o przywrócenie kobietom należnych im praw. To jest najważniejsze teraz, by kobiety przestały umierać, przystały być terroryzowane i zastraszane – mówiła doktor Maria Kubisa.

Doktor Kubisa apelowała do parlamentarzystek i parlamentarzystów, by zaczęli działać teraz, natychmiast, ponieważ cały czas ma do czynienia z sytuacjami krytycznymi, z zagrożeniem życia pacjentek. Mówiła także o potrzebie mądrej i rzeczowej dyskusji na temat regulacji prawnych.

Marszałek zaznaczył, że ta nagroda to też gest szacunku dla pacjentek, których prawa  zostały równie mocno naruszone. – To, że pacjentki stoją murem za swoim lekarzem jest poświadczeniem najwyższych kompetencji pani doktor – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. 

Koszmar, jaki zgotowali rządzący politycy PiS, stawia ludzi w niespodziewanych sytuacjach. Narzucanie współobywatelom własnych ideologicznych tez i wykładni moralnych spowodowało drastyczne ograniczenie praw i bezpieczeństwa kobiet, przełożyło się na ponure statystyki dotyczące zgonów kobiet na oddziałach położniczych, na niepokojące wskaźniki demograficzne. Kobiety przestały ufać lekarzom, lekarze zaczęli się bać.

Dr Maria Kubisa zachowała w tej – na szczęście mijającej rzeczywistości – niezłomność, wierność sobie, uczciwość i siłę.

W swojej działalności dr Kubisa zawsze kieruje się zasadą, iż lekarz zobowiązuje się świadczyć pomoc bez konieczności zapłaty i pisemnej umowy, zaś swą wiedzą i umiejętnościami będzie starał się pomagać, nigdy szkodzić pacjentom, i za to spotyka ją nagonka, hejt i represja. W Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie prowadzi już ciąż. Wiele swoich pacjentek otoczyła profesjonalną opieką i dzięki temu uratowała im życie. W styczniu CBA zajęło dokumentację jej pacjentek z okresu 30 lat. Kobiety, nawet te, które były na jednej konsultacji, wzywano później na przesłuchania. W tej sytuacji głośno wyrażony protest pani doktor, jej odważna postawa stały się kolejnym alarmem o łamaniu obywatelskich i ludzkich praw.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here