Pamięć Quistorpa

1
966

Frekwencja niedzielnego spaceru śladami Johannesa Quistorpa przerosła oczekiwania organizatorów. Na Placu Jakuba Wujka pojawiło się prawie 200 osób zainteresowanych Pogodnem i rodziną Quistorpa. Opowieść Poliny Wierzchowiec o rodzinie szczecińskiego przedsiębiorcy i filantropa wzbudziła duże uznanie wśród zgromadzonych. Przewodniczka przedstawiła szczegóły dotyczące najpiękniejszych budynków na Pogodnie, efekty przekształcenia się twierdzy Szczecin w rozległe miasto, europejskie inspiracje w planach przestrzennych i architekturze oraz opowieść o zakochanym w Szczecinie Johannesie Quistorpie.

Polina Wierzchowiec kilkakrotnie zwracała uwagę na społeczną działalność Quistropa i jego rodziny. Bogaty przedsiębiorca, mieszkaniec Szczecina budował domy dla pracowników swoich fabryk (ponad 150 mieszkań), domy opieki dla wdów i sierot, finansował budowę i działalność szkół, sierocińców, schronisk. Nawet piękny dom na Pogodnie dla nauczycieli pobliskiej szkoły dla głuchych i słabosłyszących dzieci. Johannes Quistorp podarował miastu wspaniałe tereny parkowe – od dzisiejszego Urzędu Miasta aż po Syrenie Stawy. Ówczesny nadburmistrz Szczecina Friedrich Ackermann zobowiązał się, aby ten park nosił, zgodnie z życzeniem ofiarodawcy, imię Quistorpa…

Johannes Quistorp wraz z rodziną pochowany został na terenie utworzonego przez siebie Zakładu Opiekuńczego Betania (przy obecnej ul. Wawrzyniaka). Zaniedbane miejsce spoczynku jednego z najwybitniejszych szczecinian, na tyłach dawnego Klubu Kontrasy, przez lata było zapomniane. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia Denkmal Pomorze udało się zlokalizować groby Johannesa i jego najbliższych.

Podczas niedzielnego spaceru można było podziwiać dom Johannesa Quistorpa i dwa domy jego syna Martina. Johannes urodził się 14 listopada 1822 roku czyli dokładnie 199 lat temu. Członkowie stowarzyszenia Denkmal Pomorze oraz miłośnicy Szczecina i dokonań rodziny Quistorp w przyszłym roku, w listopadzie chcą uporządkować teren zapomnianego cmentarza, wyeksponować odnalezione płyty nagrobne rodziny Quistorp i odtworzyć grób Johannesa.

Warto może jeszcze w inny sposób uczcić 200 urodziny wybitnego szczecińskiego przedsiębiorcy i filantropa…

wit

Errata dzięki – Łukasz Jaszczyk „poza uporządkowaniem cmentarza, gdzie pochowano członków rodziny Quistorp planowanych jest szereg imprez towarzyszących i wystawa tematyczna. Dodatkowo w UM złożony został wniosek o nadanie nazwy administracyjnej honorującej rodzinę”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here