OZE na Pomorzu Zachodnim

0
389

Prezentacja potencjału Pomorza Zachodniego w Warszawie w zakresie OZE. Była prezentacja raportu o potencjale regionu dla rozwoju branży offshore, był interesujący panel dyskusyjny i było przede wszystkim bardzo dużo gości min z ambasad Danii, Belgii i Holandii.

Było merytorycznie, profesjonalnie i konstruktywnie. Mam wielką nadzieję, że do 03.03. do syndyka masy upadłościowej ST3-Offshore wpłyną oferty na zakup całego majątku po tej pierwszej i póki co jedynej fabryce fundamentów do morskich farm wiatrowych w Polsce. Ale nieco poniżej płynąc z nurtem Odry dopływamy do miejsca, gdzie jest nie tylko 12,5 m głębokości technicznej, ale także bardzo dużo wolnego tereny inwestycyjnego z dostępem do toru wodnego, gdzie obok zapowiadanej już jakiś czas temu fabryki duńskiego Vestas planowane są dwie inne duże inwestycje produkcyjne z branży Offshore.

Jestem przekonany że w niedalekiej – choć dużo bardziej odległej perspektywie jak ta propagandowa – powstanie faktycznie port instalacyjny w Świnoujściu i zapewniam, że po zmianie władzy tej jesieni także ten projekt będzie kontynuowany, ale w bardziej otwartym publicznym wydaniu.

Biorąc pod uwagę nasze połączenia jako regionu z europejską siecią dróg śródlądowych, których rangę znacząco – dosłownie – podniosła nowa podnośnia dla Barek w Niederfinow, dostępem do sieci autostrad oraz linii kolejowych w EU, ale przede wszystkim bliskość liderów rynku offshore ze Skandynawii czy Europy, Pomorze Zachodnie powoli wchodzi mocno w przecież nie nowy i dobrze znany sektor gospodarki morskiej. Zdaliśmy egzamin z OZE będąc niekwestionowanym liderem w Polsce, ale także w całej EU. Liczę, że w kwestii offshore też pokażmy klasę i duże tempo rozwoju.

Rafał Zahorski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here