Olgierd Geblewicz na czele EPL w Europejskim Komitecie Regionów

0
1022

Największa partia polityczna w Europejskim Komitecie Regionów wybrała marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza na przewodniczącego. To jedno z kluczowych stanowisk tej instytucji, a zarazem olbrzymi zaszczyt i kolejne wielkie wyzwania przed samorządowcem z Pomorza Zachodniego. Przypomnijmy, Olgierd Geblewicz m.in. od kilku lat przewodzi polskim regionom.

Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Europejskim Komitecie Regionów wybierają członkowie ugrupowania spośród kandydatów, którzy zgłosili chęć objęcia stanowiska. Marszałek Olgierd Geblewicz przejął funkcję od dr. Michaela Schneidera, przedstawiciela kraju związkowego Saksonia-Anhalt przy rządzie federalnym.

– Jako chrześcijańscy demokraci jesteśmy odpowiedzialni za walkę z zagrożeniami takimi jak wzrost populizmu, fake newsy i mowa nienawiści. Drogą do tego jest wzmacnianie naszych społeczeństw i przywracanie ludziom wiary w europejskie wartości, w solidarność, jak również w nasze wspólne interesy. Nasi obywatele obdarzyli nas zaufaniem i musimy spełnić ich oczekiwania, skupiając się na wpływie Unii Europejskiej na codzienne życie ludzi. Pracując w ścisłej współpracy z rodziną EPP i jej nowym Przewodniczącym Donaldem Tuskiem, chcę ściśle współpracować z przywódcami wszystkich szczebli, aby wspólnie pracować na rzecz naszych obywateli – podkreślił po ogłoszeniu wyników głosowania marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Europejski Komitet Regionów

Komitet Regionów, to organ doradczy Unii Europejskiej złożony z samorządowców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym ze wszystkich państw członkowskich. Za pośrednictwem KR mają możliwość opiniowania tworzonego w Unii prawa i przepisów. Przewodniczący partii politycznej bierze udział w posiedzeniu prezydium Komitetu, które odpowiada m.in. za opracowywanie programu politycznego na początku kadencji i nadzorowanie jego wykonania. Do zadań Olgierda Geblewicza będzie należała organizacja i koordynacja prac zgromadzenia plenarnego i komisji, otrzymał on także kompetencje finansowe, organizacyjne i administracyjne.

Europejska Partia Ludowa

EPL to największa rodzina polityczna w Europie, skupiająca partie chadeckie i konserwatywno–liberalne. Z Polski należą do niej Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Wewnątrz EPL, do zadań zachodniopomorskiego marszałka będzie należało m.in. zwoływanie i przewodniczenie posiedzeniom grupy, reprezentowanie jej na forum Komitetu Regionów i poza nim, a także opracowywanie decyzji Prezydium ugrupowania. Funkcję przewodniczącego EPL w Komitecie Regionów będzie sprawował przez 5 lat.

Wyboru i zdobycia szerokiego zaufania na poziomie europejskim, pogratulował mu przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk ​- Demokracja i wartości, na których została zbudowana Unia Europejska, są silnie zakorzenione na poziomie lokalnym i regionalnym. Europejska Partia Ludowa będzie ramię w ramię z liderami miast i regionów kontynuować pracę, by przywrócić zaufanie społeczeństwa do przyszłości naszego wspólnego europejskiego projektu, który służy mieszkańcom. Jako odpowiedzialni centro-prawicowi politycy bardzo poważnie podchodzimy do zasady subsydiarności i rozumiemy, że kształtowanie nowych polityk powinno zaczynać się w regionach.

Podczas posiedzenia Komitetu Regionów wybrano również nowego Przewodniczącego, którym został gubernator Greckiego Regionu – Macedonia Centralna Apostolos Tzitzikostas, który również reprezentuje EPL.

Olgierd Geblewicz urząd Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego sprawuje od 2010 r. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorską Szkołę Biznesu, a także studia podyplomowe „Zarządzanie przedsiębiorstwem” na Uniwersytecie Warszawskim. Z samorządem związany od wielu lat. W latach 2002-2006 był radnym Rady Miejskiej Goleniowa, w latach 2008-2010 – przewodniczącym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Od 2009 r. jest członkiem Zarządu Konferencji Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego (BSSSC) z ramienia Polski (przewodniczący w latach 2010-2011), od 2011 r. należy do Komitetu Regionów. Od 2013 r. sprawuje funkcję przewodniczącego zarządu szczecińskiej Platformy Obywatelskiej. Od 2016 r. jest prezesem zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2019 r. zasiada w Radzie Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prywatnie mąż Agnieszki i ojciec trzech córek: Zuzanny, Antoniny i Klary. Pasjonat żeglarstwa, jazdy na rowerze i biegania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here