Bilety do Teatru Polskiego

0
247

 Od 15 lipca rozpocznie się sprzedaż biletów na różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne w nowym sezonie artystycznym – ogłosił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Nowy sezon to też nowy rozdział w historii tej instytucji. Po przebudowie i rozbudowie teatr ma pięć scen. –  Będzie to jeden z najnowocześniejszych teatrów w Polsce –  podkreślał marszałek Geblewicz.  Przed publicznością 12 wyjątkowych premier! 

Teatr Polski z nowym sezonem artystycznym ruszy w sierpniu – Zdecydowaliśmy się na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu artystycznego. W Szczecinie, od początku sierpnia nastąpi ofensywa teatralna. Mamy nadzieję, że nie tylko mieszkańcy regionu, ale też turyści będą brali udział w zaplanowanych przedsięwzięciach artystycznych – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Olgierd Geblewicz. Po przebudowie i rozbudowie teatr ma  pięć nowoczesnych scen. Pod względem możliwości oraz rozwiązań technologicznych, będą wykorzystywane w trakcie spektakli i innych wydarzeń, instytucja prezentuje się niezwykle imponująco. – Będzie to jeden z najnowocześniejszych i najciekawszych obiektów w Polsce i w tej części Europy. Warto było czekać tyle lat, by teraz móc cieszyć się ze sceny z prawdziwego zdarzenia – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz. W nowej części obiektu – z wejściem od ulicy Jana z Kolna – są: Scena Szekspirowska (na 549 miejsc), Scena Włoska (na 508 miejsc) i Scena Kameralna (120 miejsc). Z kolei w zabytkowym budynku teatru – z wejściem od ulicy Swarożyca – są dwie sceny: Scena im. Jana Banuchy (na 236 miejsc) oraz Scena Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego (na 80 miejsc). Premiery (!) odbywać się będą średnio co dwa  tygodnie. –  Dziś ogłaszamy dwie istotne daty. Od 15 lipca rozpoczynamy sprzedaż biletów na planowane przedsięwzięcia artystyczne. 6 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie – zapowiadał marszałek Geblewicz. Poniedziałkowa konferencja prasowa odbyła się na dachu budynku teatru,  w nowej części. Przestrzeń ta z czasem – jak podkreślał marszałek –  będzie zazieleniać się.  Ma powstać tam też kawiarnia – Ten dach będzie też atrakcją samą w sobie. Ta przestrzeń na pewno będzie żyła, i będzie ciekawym miejscem spotkań – mówił marszałek. –  Chcemy, żeby ten teatr był przede wszystkim dla publiczności. Zanim nastąpi uroczyste i oficjalne otwarcie, chcemy zagrać kilka przedstawień dla Szczecinian. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej – mówił z kolei dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz. Dyrektor Opatowicz podkreślał, że przygotowany program jest różnorodny.  – W najbliższym czasie przewidzieliśmy około 12 premier, co oznacza, że  przez najbliższe 5-6 miesięcy, średnio co dwa tygodnie odbywać się będzie premiera – wyliczał. 
Nowy sezon artystyczny rozpocznie się spektaklem pt. „Magia obłoków” (scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz). To przedstawienie muzyczne oparte na twórczości Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. –  Przedstawienie przygotują szczecińscy artyści  – podkreślał Adam Opatowicz –  Piosenki układają się w metaforyczną opowieść o człowieku wplecionym we wstęgę czasu. Dawnym, współczesnym i tym z przyszłości. Podobnym, czy innym? A może w swej istocie zawsze takim samym, jedynie w odmiennych kostiumach i dekoracjach czasów, w których przyszło mu żyć. Zawsze wszak szukamy sensu swego istnienia i na końcu ścieżki poszukiwań odkrywamy, że tkwi on w sprawach najprostszych, naturze, duchowości, kontakcie z drugim człowiekiem – czytamy w zapowiedzi. Spektakl pt. „Magia obłoków” zostanie zaprezentowany na Scenie Włoskiej: 3, 4, 5, 6 sierpnia, a potem 17, 18, 19 i 20 sierpnia, Scena Włoska. Uwaga! 6 sierpnia odbędzie się premiera tego przedstawienia, podczas uroczystego otwarcia. W tym dniu zaplanowany jest również wernisaż wystawy: „Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie”. Na 26 sierpnia zaplanowana jest także –  na Scenie im. Jana Banuchy  –  kolejna premiera: „Komedianci”  (reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, reżyseria świateł: Mikołaj Grabowski). Przedstawienie zostanie też zagrane 24, 25, 27, 30 i 31 sierpnia. 


Koncert inspirowany sonetami Williama Szekspira, najwybitniejszego dramaturga w historii literatury, zainauguruje działalności Sceny Szekspirowskiej. Tytuł wydarzenia to: „Wolny przekład z Szekspira, czyli miłość przez wieki się nie zmienia”. Autorem muzyki i scenariusza koncertu jest Grzegorz Turnau. – Przed nami wielki koncert ze wspaniałymi artystami – podkreślał Adam Opatowicz.  Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 sierpnia. Podczas koncertu wystąpią: Grzegorz Turnau z zespołem w składzie: Leszek Szczerba, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad, a także solistki i soliści: Dobrawa Czocher, Dorota Miśkiewicz, Sylwia Różycka, Aga Zaryan, Marek Kondrat, Krzysztof Baranowski, Aleksander Różanek oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Spektakl pt. „My Way” warszawskiego Teatru Polonia (tekst, koncepcja, reżyseria i wykonanie: Krystyna Janda) to przedstawienie przygotowane przez Krystynę Jandę z okazji 70. urodzin tej wybitnej aktorki. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och -Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 sierpnia, na Scenie Włoskiej. Monodram pt. „Dzienniki według Witolda Gombrowicza” (adaptacja, reżyseria i wykonanie: Mikołaj Grabowski). Wydarzenie zaplanowane jest 19 i 20 sierpnia na Scenie Kameralnej. Monodram w wykonaniu krakowskiego reżysera i aktora, oparty na fragmentach „Dziennika” Witolda Gombrowicza, wyjątkowego dzieła, które od ponad półwiecza nie straciło na aktualności. 
Sprzedaż biletów rozpocznie się – zarówno stacjonarnie, jak i on-line na stronie internetowej Teatru Polskiego (www.teatrpolski.eu) – 15 lipca o godz. 10. Zarówno w tym dniu, jak też 16 lipca, kasa teatralna będzie czynna w godz. 10-16. Rozbudowa Teatru Polskiego została zrealizowana w oparciu o projekt Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą, wyłonionym w przetargu, była firma BUDIMEX S.A.  Inwestycja powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here