Ochrona zdrowia w czasie pandemii

0
757

Klub Obywatelski w Szczecinie o służbie zdrowia czasie pandemii

W dyskusji transmitowanej na FB wzięli udział lekarze: europoseł Bartosz Arłukowicz, i prof. dr hab. Jerzy Sieńko. Debatę prowadził Witold Jabłoński. Całość rozmowy pod poniższym linkiem:

https://fb.watch/3CvtajZx6F/

Dyskusję rozpoczęto od tematu szczepień przeciw koronawirusowi. Prof. dr hab. Jerzy Sieńko stwierdził, że skuteczność procesu szczepienia zależy od jego organizacji. Nastawienie lekarzy i pracowników służby zdrowia jest bardzo pozytywne, natomiast pod względem organizacyjnym jest jeszcze wiele do zrobienia. Jerzy Sieńko przypomniał akcję sprzed 35 lat podawania dzieciom płynu Lugola, kiedy to w ciągu kilku godzin podał preparat ponad 400 dzieciom. Zdaniem prof. Sieńki przy dobrej organizacji procesu szczepień można by zaszczepić o wiele więcej osób.

Profesor Sieńko podkreślił znaczenie ograniczeń w zwalczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podał przykład Norwegii, gdzie w wyniku zachowania dystansu zmarło 600 osób, podczas gdy w Polsce umiera codziennie prawie tyle zakażonych.

Bartosz Arłukowicz stwierdził, że wiele rzeczy można było zrobić lepiej: np. kupić respiratory i maseczki od normalnych firm, a nie od handlarzy bronią. Rząd nie pozwala otworzyć niewielkich firm, a otwiera kasyna. Nie przygotowano sieci tzw. białych szpitali. Niewłaściwa polityka rządu spowoduje za chwilę wzrost zachorowań i zwiększoną śmiertelność. Już jesteśmy jako kraj w  czołówce tej niechlubnej statystyki. Niestety, kolejny wzrost zachorowań i zgonów spowodowanych pandemią w Polsce jest groźbą realną.

Witold Jabłoński poprosił uczestników dyskusji o skomentowanie stwierdzenia, że pandemia zdewastowała onkologię. Bartosz Arłukowicz stwierdził, że nie tylko onkologię. Wirus zdewastował wiele dziedzin naszego życia. Dziś boimy się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo najbliższych. Ludzie boją się siebie. Prof. dr hab. Jerzy Sieńko przytoczył na pociechę kilka pozytywnych przykładów ludzkiej solidarności i poświęcenia dla innych. Opowiedział o przezwyciężaniu ludzkich słabości, o sile i poświęceniu jakie mają lekarze, którzy na co dzień widzą śmierć wielu pacjentów z powodu wirusa covid 19.

Uczestnicy dyskusji wiele uwagi poświęcili problemowi odpowiedzialności rządu za nieprawidłowości a nawet naruszenia prawa. Sprawami tymi powinny zająć się sądy. Kiedyś z tego powodu mógłby upaść rząd. Dziś nic się nie dzieje, wychodzi Kaczyński i mówi: „nic się nie stało”. Obiecuję dziś wszystkim, że każdy kto przyczynił się do wzrostu pandemii stanie kiedyś przed Trybunałem Stanu – powiedział Bartosz Arłukowicz.

https://www.facebook.com/k.obywatelski

JAR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here