O. Tomasz Dostatni i przyjaciele wspominali Wujca

0
999

U szczecińskich Dominikanów spotkało się kilkadziesiąt osób, aby powspominać zmarłego 15 sierpnia Henryka Wujca.

Najpierw odprawiona została Msza św. w intencji zmarłego, której przewodniczył O. Tomasz Dostatni, jeden z najbardziej znanych Dominikanów w Polsce, przyjaciel Henryka Wujca i jego żony. W krótkim kazaniu O. Dostatni podkreślał, że Henryk Wujec był z tego pokolenia, które budowało na fundamencie wartości. Wujec – jak mówił dalej – miał bardzo wrażliwe serce a kiedy pod koniec lipca przeniosłem się do Szczecina, zadzwonił do mnie i opowiadał z kim w Szczecinie warto się spotkać, na kim polegać i realizować wspólne projekty. To była nasza ostatnia rozmowa. 

Po Mszy św. w dominikańskiej krypcie spotkało się grono kilkudziesięciu osób dla których Henryk Wujec był ważną postacią. Przyjacielem, współpracownikiem czy kolegą z którym walczyli o wolną Polskę i budowali państwo po 1989 roku. 

Przemysław Fenrych powiedział, że dla niego od zawsze był człowiekiem bardzo skrupulatnym, angażował się w codzienną prace opozycyjną, zawsze skromny, nie martwił się, że mamy problemy tylko szukał sposobów ich rozwiązania. Minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Ewaryst Waligórski wspomniał, że wyraźnie brakuje takich ludzi jak Wujec, ludzi którzy z każdym potrafili spokojnie i życzliwie rozmawiać. Profesor Jerzy Sieńko dodał, że Wujec zawsze patrzył na polskie sprawy z troską i wrażliwością. Dominik Górski wyraził opinie chyba wszystkich zebranych mówiąc, że Henryk Wujec był dla wielu jedną z najważniejszych postaci polskiej polityki. Wujec nikogo nie obraził, szanował ludzi, nieustannie pracował organicznie, wyrażał swój patriotyzm pracą u podstaw i nie pchał się do kamer i na salony.

Był skromnym radosnym człowiekiem – dodał Grzegorz Jankowski. Henryk Wujec był działaczem warszawskiego KIKu, członkiem założycielem KOR, sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, należał do władz krajowych NSZZ „Solidarność”, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, był posłem i wiceministrem, doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jego pogrzeb odbędzie się w Warszawie w świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył będzie kard. Nycz a homilię wygłosi… nasz szczeciński dominikanin, O. Tomasz Dostatni.
Wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here