O otwartości i równości. Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza w Szczecinie

0
665

Rodzina, życie publiczne, polityka – liderki społeczne, aktywistki, kobiety polityki, nauki i biznesu z Polski i Niemiec spotkały się w sobotę, 28 września 2019 r. w szczecińskiej Operze na Zamku. Nie zabrakło ciekawych dyskusji, wyrazistych opinii i charyzmatycznych osobowości. – Jestem pełna szacunku dla kobiet, które wychodzą odważnie na ulice i mówią, że nie dadzą sobie swoich praw odebrać. Nie pozwolimy sobie odebrać prawa do zarządzania nami, naszymi ciałami i duszami – mówiła podczas kongresu europosłanka prof. Danuta Hübner. Za nami Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza.

Rozmowy toczyły się wokół pięciu tematów: Polki i Europejki – polityczna i publiczna obecność, Europejska Polityka Miast Równych Szans, Międzynarodowy Aktywizm Polek, Europa Rodzin, Nowe Polki Europejki. Odbyły się także spotkania z autorkami i organizacjami pozarządowymi.  Zaplanowano także specjalne miejsce poświęcone „modzie na feminizm”.

– Staramy się budować Pomorze Zachodnie jako region otwarty. Szczególnie dziś, w tych trudnych czasach, ta otwartość jest ważna. Rok temu obchodziliśmy na Pomorzu Zachodnim rok kobiet, by pokazywać i promować liderki, by było ich jak najwięcej. Rok temu podpisaliśmy Kartę Różnorodności, zachęcamy też firmy do jej podpisywania, by wzmacniać szanse kobiet. W naszym urzędzie stanowią one większość. Dziś zdecydowaliśmy się zorganizować pierwszy Europejski Kongres Kobiet i cieszę się, że mogę go otworzyć. Budujmy razem dobrą, otwartą i równą społeczność – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Kongres Kobiet otworzyła dyskusja „Polki i Europejki – polityczna i publiczna obecność”. W debacie moderowanej przez Urszulę Ptak, laureatkę Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2019, panie zastanawiały się nad kobiecą perspektywą europejskiej polityki. Wcześniej głos zabrała europosłanka prof. Danuta Hübner.

– Jestem pełna szacunku dla kobiet, które wychodzą odważnie na ulice i mówią, że nie dadzą sobie swoich praw odebrać. Nie pozwolimy sobie odebrać prawa do zarządzania nami, naszymi ciałami i duszami – mówiła prof. Danuta Hübner. – Wywalczyłyśmy sobie prawo do obecności publicznej. To zasługa wszystkich kobiet. Nasze postulaty są dziś chłodniejsze. Znajdujemy rezonans w zmęczonym społeczeństwie. Gdy rozmawiam z ludźmi, to słyszę zgodę na potrzebę kobiet w społeczeństwie, ich role. Ale nie tylko ich, a również niepełnosprawnych czy mniejszości narodowych. W Europie te różnice traktuje się jako część krajobrazu. To co dostrzegamy, to to, że niektórzy chcą tę historię zatrzymać. To dla nich zagrożenie. Ostatni okres to wzrost liczby nieprzewidywalnych politycznych przywódców. Oni się żywią na nacjonalizmie, działają na fake newsach, unikają rozwiązywania spraw realnych. Nie znikną kobiety, imigranci, młodzi walczący o klimat – wyliczała. – Musimy zrobić wszystko i Szczecin jest cudownym miejscem, by wrócić do europejskiego konsensusu, który od 2015 r. jest niszczony. Musimy tej obecności w UE pilnować i to zostawiam Państwu – zakończyła wystąpienie.

Kongres to nie tylko debaty, ale też spotkania autorskie. O autograf można było poprosić m.in.: Magdalenę Krzyżanowską-Mierzewską („Olga, córka Wilka”), Martę Abramowicz („Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży”), autorkę „Bezdzietnika” Edytę Brodę, publicystkę Agatę Diduszko-Zyglewską, Klementynę Suchanow – biografkę Witolda Gombrowicza czy Ewę Wanat („Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”).

Dostępne były także stanowiska organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet m.in. Kongresu Kobiet, Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Antyprzemocowej Sieci Kobiet Feminoteki oraz ekologii (m.in. Greenpeace, Pogoń Plastik czy Młodzieżowego Strajku Klimatyczny).

Natomiast modą na feminizm zajęły się zaangażowane aktywistki i modowe ekspertki – Girls Watch Porn – Paulina Kołaczek (szczecinianka, marka modowa, ideolosklep) oraz Barbara Ewa Baran (szczecinianka, pracuje przy projekcie Anja Rubik, sexed.pl).

Na zakończenie kongresu tradycyjnie… wspólny tort.

Organizatorem kongresu było Pomorze Zachodnie, a niemieckim partnerem Deutsch-Polnischer Verein für Kultur und Integration e.V. Wydarzenie wspierało Kongres Kobiet Szczecin i Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Udział w kongresie potwierdziły m.in. europosłanka Danuta Hübner, b. prezeska Bosch Polska, członkini Zarządu Kongresu Kobiet Krystyna Boczkowska, pełnomocniczka Senatu Berlina ds. migracji i integracji Katarzyna Niewiedział, prawniczka Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska, dziennikarki Agata Diduszko-Zyglewska i Ewa Wanat, autorka Marta Abramowicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here