Nurkowie na budowie

0
786
Foto: JanJan

Na budowie Morskiego Centrum Nauki wykonywane są słupy parteru. Widać już zbrojenie zakotwione w płycie fundamentowej i szalunki. Na pierwszy rzut oka elementy te wyglądają jak przewracające się słupy, a to szalunki skośnych słupów elewacji przygotowywane do betonowania. Rozpoczęto również deskowanie klatki schodowej.

Foto: JanJan

Trwają prace przy betonowaniu tzw. korka pod fundamenty. W zalanym wodą wykopie specjalistyczna grupa nurków, usuwała pozostałości po dawnej budowli – drewniane pale i fundamenty, które pamiętają jeszcze czasy przedwojenne.

Foto: JanJan

Pale obwiązywali pod wodą stalowymi linami, tak aby mogły być wyciągnięte przez dźwig. Po oczyszczeniu miejsca betonowania nurkowie ponownie zeszli pod wodę, aby nadzorować wylewanie betonu. Pompowany pod powierzchnię wody beton ulega samopoziomowaniu.

Foto: JanJan

Zadaniem nurków jest sprawdzenie, czy proces ten przebiega prawidłowo i czy beton, zanim zastygnie, dotrze do wszystkich miejsc nie pozostawiając nieszczelności. Praca ekipy nurków potrwa dwanaście godzin. Kolejnym etapem będzie wypompowanie wody z wykopu i uszczelnienie ścian. Prace podwodne wykonuje firma AQUA-NEKO Michał Kurczyński, podwykonawca ERBUDU.

Foto: JanJan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here