Nowe przestrzenie wystawiennicze Muzeum Narodowego w Szczecinie

0
768

Odnowione, zmodernizowane i dostosowane do prezentacji dzieł oraz multimediów. Sala świetlikowa oraz sala wystawowa północnego skrzydła Muzeum Narodowego w Szczecinie zyskały nowy blask. Do kwietnia 2020 zainstalowane tam zostaną eksponaty wystaw organizowanych w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”. 

Projekt jest realizowany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie w ramach programu Interreg V A w latach 2018–2021. Całe przedsięwzięcie warte jest ponad 2,8 mln euro, z czego aż niemal 2,4 mln euro to wsparcie unijne. W Muzeum Narodowym w Szczecinie powstanie prezentacja kultury i sztuki od czasów najdawniejszych do schyłku epoki nowożytne. Zwiedzanie będzie się odbywało z pomocą multimedialnej aplikacji, zastępującej dawne audioprzewodniki. Wystawom towarzyszyć będą polsko-niemieckie katalogi, a także propozycje edukacyjne (m.in. obejmujące strefy edukacyjne w przestrzeni ekspozycyjnej). W końcowym etapie prezentacje obu partnerskich muzeów zostaną wirtualnie połączone przez stworzenie wspólnej prezentacji internetowej. Poznanie historii ułatwi nowoczesna technologia, umiejętnie zaaranżowane oświetlenie, tematyczne ścieżki z wirtualnym przewodnikiem czy miejsca do edukacji poprzez zabawę dla najmłodszych.

„Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość” – niezwykle ambitny projekt wiodących jednostek kultury na Pomorzu Zachodnim i w Meklemburgii Pomorzu Przednim powstanie również ze specjalną ofertą dla osób niedowidzących, niewidomych i głuchoniemych. Będzie to np. przewodnik w języku migowym, kopie rzeźb do poznawania dotykowego czy tyflografiki wybranych obiektów w firmie plansz. W ramach projektu w Muzeum Narodowym w Szczecinie realizowane będą wystawy stałe prezentujące prehistorię Pomorza (Muzeum Tradycji Regionalnych, Staromłyńska 27), sztukę średniowieczną na Pomorzu oraz sztukę XVII i XVIII w. na Pomorzu i w Europie (w gmachu przy Wałach Chrobrego). Wielojęzyczne wystawy będą dedykowane dla widzów po obu stronach Odry, a w obu muzeach znajdą się prezentacje multimedialne odsyłające do zbiorów i ekspozycji partnera. Ponadto rozwinięta zostanie zapoczątkowana w poprzednim wspólnie realizowanym projekcie (Złoty wiek Pomorza) zasada współpracy merytorycznej przy tworzeniu wystaw. 

W ramach ekspozycji sztuki średniowiecznej zobaczymy 80 charakterystycznych dla epoki obiektów. Większość z nich ma charakter sakralny i powstała na przestrzeni od XII do lat 30. XVI w. Są to przede wszystkim rzeźby drewniane związane z kultem religijnym, a także elementy wyposażenia i wystroju kościołów m.in. dzwony z brązu, rzeźbione kamienne kolumny, czy złocone monstrancje i relikwiarze. Cennym uzupełnieniem z zakresu świeckiej kultury materialnej epoki będą przedmioty użytkowe typu broń, monety i biżuteria.

Ekspozycja prezentująca sztukę XVI i XVII wieku na Pomorzu i w Europie będzie się odnosić do wpływów protestantyzmu na twórczość artystów z epoki, ale i na wpływy kultury dworskiej. Obok obrazów zobaczymy także naczynia liturgiczne czy elementy wyposażenia kościołów z terenów Pomorza.  W ramach projektu Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie zrealizuje wystawę dotyczącą historii Pomorza w XX w. Świadkowie historii. Pomorze w XX w. W części poświęconej okresowi po 1945 r. wystawa ma pokazywać zarówno dzieje niemieckiego Vorpommern, jak i polskiego Pomorza Zachodniego. Wystawa ta jest kontynuacją tworzonego od ponad dekady zespołu ekspozycji prezentujących dzieje Pomorza od najdawniejszych czasów po współczesność, z naciskiem na problematykę historyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here