Nowe oblicza faszyzmu

0
273

W Polsce i na Węgrzech jesteśmy w procesie normalizowania i oswajania faszyzmu twierdzi Jason Stanley, profesor filozofii na Yale University, badacz nowych form faszyzmu.

Czy mamy w Polsce faszystowskich ideologów i polityków realizujących faszystowskie polityki? Czy to czego doświadczają kobiety, uchodźcy na białoruskiej granicy, osoby LGBTQ – to realizacja ideologii i polityk faszystowskich w ich współczesnej formie? Czy możemy mówić o nowych formach faszyzmu czy też jest to forma zamknięta w swoim historycznym obrazie.

Wstępem do rozmowy i dyskusji będzie wystąpienie Agaty Czarnackiej, filozofki polityki. O kontr wystąpienie organizatorki poprosiły dr Agatę Jankowską, historyczkę i badaczkę Holocoustu.

Agata Czarnacka filozofka polityki, tłumaczka, działaczka feministyczna i publicystka, członkini obywatelskiego Komitetu Ustawodawczego Ratujmy Kobiety i Ratujmy Kobiety 2017, współorganizatorka Czarnych Protestów i Strajku Kobiet w Warszawie. Organizowała również akcję Stop Inwigilacji 2016, a także obywatelskie protesty pod Sejmem w grudniu 2016 i styczniu 2017 roku. Stale współpracuje z Gazetą Wyborczą i portalem Tygodnika Polityka, gdzie ma swój blog poświęcony demokracji pt. Grand Central.

Agata Jankowska dr historii, badaczka Holokaustu i kultury wizualnej. Absolwentka UAM w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego. Stypendystka Erasmusa na Rijksuniversitait Groningen i programu GEOP w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Rozmowę moderować będą Bogna Czałczyńska, pełnomocniczka Kongresu Kobiet, pełnomocniczka marszałka Olgierda Geblewicza ds. kobiet i równego traktowania, redaktorka Monitora Szczecińskiego oraz Marzena Zychowicz, socjolożka, nauczycielka akademicka.

Spotkanie odbędzie się w Niezależnym Centrum Obywatelskim Kolektyw ul. Rayskiego 25/2. 27 maja o godz. 18.00

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here