Nominacje do Nagród Żeglarskich. Wyniki tylko on-line

0
529

Poznaliśmy listę nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z pojawieniem się kolejnych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, tegoroczna Gala Żeglarska nie odbędzie się.

Nazwiska jedenastu laureatów przedstawimy Państwu w wersji on-line. Nagranie pojawi się na stronie internetowej nagrodyzeglarskie.szczecin.pl, fanpage’u sailszczecin oraz zostanie udostępnione w wydarzeniuWyniki ogłoszone zostaną 28 marca o godzinie 17.00.Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki

1. Jerzy Andrzej Knabe – Jest jednym z najznamienitszych polskich żeglarzy. Jego pierwsze rejsy morskie – wyprawa Koral i wyprawa Śmiały – miały rangę wielkich pionierskich wypraw.

2. Witold Zdrojewski – Kapitan jachtowy żeglugi wielkiej, na wodach od przeszło siedemdziesięciu lat, związany z Jacht Klub AZS. Jako komandor sprawił, że klub znacznie się rozwinął, a on sam przez lata uczył i wychował dziesiątki młodych żeglarzy.

3. Tristan Biegański – Żeglować ponad czterdzieści lat temu na jeziorach kaszubskich. Szybko jednak wypłynął na głębokie wody, nie tylko europejskich akwenów. Po morzach i oceanach przepłynął już ponad 60 000 mil morskich, przekroczył m.in. Ocean Atlantycki, czy Ocean Spokojny.

Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka

1. Marcin Raubo – W 2019 roku na jachcie “Rosebud” wyruszył z Gdyni w samotny rejs, podczas którego odwiedził m.in. Hel i Kłajpedę. Pokonał łącznie ponad tysiąc mil, z czego 788 mil w żegludze samotnej. Marcin Raubo jest obecnie jednym z najlepszych polskich żeglarzy regatowych.

2. Wojciech Maleika – Wzorowo poprowadził jacht „Dar Szczecina” w regatach The Tall Ships Races 2019, zwyciężając w klasach C i D i w klasyfikacji over all (bez podziału na klasy). Łącznie w czterech etapach rejsu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy.

Żeglarz Roku

1. Wojciech Maleika – Doświadczony kapitan jachtowy z wieloletnim stażem. Jest doskonałym nauczycielem i potrafi poprowadzić jednostki w nawet najtrudniejszych warunkach pogodowych. Prowadzony przez niego Dar Szczecina podczas ostatniego finału The Tall Ships Races wygrał regaty.

2. Tomasz Odzioba – Uzyskał czwarte miejsce podczas największych zawodów żeglarzy samotnych na świecie – Regat Silverruder – gdzie rywalizowało ponad sto jachtów. Ponadto tylko w ubiegłym roku uczestniczył w pięciu innych zawodach, zawsze zajmując miejsce na podium.

3. Joanna Pajkowska – Na jachcie „Fanfan” opłynęła świat w rejsie solo non-stop, trasą klasyczną wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Została w ten sposób pierwszą Polką, która opłynęła samotnie świat bez zachodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał.

Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego

1. Patryk Zbroja – Żeglowanie rozpoczął w 1985 roku w szkółce JK AZS Szczecin. Członek YKP Szczecin. W latach 1986-1989 startował z powodzeniem w okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych regatach Optymistów. W kolejnych latach brał udział w regatach w klasie Cadet, pływał na jachtach balastowych, trenował na katamaranie.

2. Tadeusz Kubiak – Z żeglarstwem związany od najmłodszych lat, trenuje na olimpijskiej klasie Laser Standard. Jest aktualnym mistrzem Polski oraz wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Reprezentuje klub SEJK Pogoń Szczecin.

3. Agnieszka Skrzypulec – Najlepsza zawodniczka w Polsce w klasie 470, w rankingu światowym jest klasyfikowana na 6. miejscu. Po raz trzeci zdobyła kwalifikacje olimpijskie w kasie 470 kobiet dla Polski i dla siebie na Igrzyska Olimpijskie 2020.

Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski

1. Maciej Cylupa – Od 2007 roku organizuje w Szczecinie szereg imprez żeglarskich m.in. Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour, rangi Pucharu Świata World Sailing. Są to jedyne międzynarodowe regaty sportowe w Szczecinie, które odbywają się cyklicznie od 11 lat. Startują w nich najlepsi zawodnicy ze Świata i Polski.

2. Zbigniew Kosiorowski – To jeden z najlepszych zachodniopomorskich kapitanów jachtowych, znany pisarz, dziennikarz, nauczyciel akademicki i wybitny popularyzator żeglarstwa oraz spraw morza. Swoją pasją, wiedzą, doświadczeniem i przygodami dzieli się z innymi, pisząc książki marynistyczne i reportaże o tematyce morskiej.

3. Jarosław „Jerry” Bogusławski – Od 1978 roku działa w kołobrzeskim Jachtklubie. Zajmuje się szkoleniem, takielarstwem i propagowaniem szeroko pojętej kultury morskiej. Był m.in. współorganizatorem I Zlotu Jachtów Polonijnych w Kołobrzegu, przeglądów piosenki morskiej „Wodnikus”. Od kilku lat prowadzi prelekcje w trakcie Festiwalu Słowian i Wikingów we Wolinie.

Nagroda kota Umbriagi

1. Jakub Guźlecki – Przygodę z żeglarstwem rozpoczął od treningów w Centrum Żeglarskim. Początkowo startował w klasie Optymist, a w 2017 kontynuował treningi w sekcji windsurfing w klasie BIC Techno 293, która jest klasą przedolimpijską, przygotowującą do startów na Olimpiadzie.

2. Przedszkole Publiczne nr 27 Żagielek – Od lat prowadzi liczne działania w zakresie edukacji morskiej. Uczniowie „Żagielka” m.in. oficjalnie rozpoczynają sezon z pracownikami Centrum Żeglarskiego, z Akademią Morską żegnają Nawigator XXI przed wypłynięciem w rejs, czy też witają jednostki z całego świata, które przypływają na Dni Morza.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina

1. Małgorzata Krautscheider – Z żeglarstwem związana od ponad 50 lat, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych o charakterze żeglarskim, autorka książki wspomnieniowej „Vela” opisującej rejs małym jachtem do Islandii w 1977 roku.

2. Laura Hołowacz – Z jej inicjatywy w 2014 roku powstało Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, której ideą jest promocja i rozpowszechnianie przedsięwzięć kulturalnych, w tym głównie związanych z portowymi, morskimi i żeglarskimi tradycjami Szczecina.

3. Jacek Wójcikiewicz – Jest twórcą licznych piosenek żeglarskich, odwołujących się przede wszystkim do historii żeglarskiego i morskiego Szczecina. Rzecz ta zasługuje na szczególne wyróżnienie, gdyż nie ma obecnie zbyt wielu utworów odnoszących się do morskiego, żeglarskiego i portowego charakteru Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie Żeglarskie

1. 50. Puchar Dnia Dziecka – Regaty o Puchar Dnia Dziecka odbywają się nieprzerwanie od 1969 roku, angażując coraz więcej młodych żeglarzy. W jubileuszowej edycji wzięło udział ponad stu uczestników z całej Polski. Wydarzenie to jest dla wielu adeptów pierwszym zetknięciem z prawdziwymi zawodami, prowadzonymi w duchu sportowej rywalizacji.

2. Regaty Szczecin Match Race, Puchar Świata ISAF, Gade 2 – Są to jedyne międzynarodowe regaty sportowe w Szczecinie, które odbywają się od 10 lat. Startują w nich najlepsi zawodnicy ze całego świata. Co roku regaty organizowane są na Dąbiu i na rzece Odrze przy Wałach Chrobrego, stanowiąc jedno z nielicznych wydarzeń promujących żeglarstwo w Szczecinie i podkreślających wodne walory miasta.

3. Gmina Dziwnów Mistrzostwa Europy w klasach olimpijskich Laser Standard i Laser Radial, w kategorii U21 – 2019 Dziwnów – W odbywających się w Dziwnowie Mistrzostwach Europy U21 w klasie Laser (Radial/Standard) rywalizowało 199 zawodniczek i zawodników z 37 krajów Europy i świata. Podsumowujący zawody podkreślano bardzo dobrą organizację regat oraz niezwykle sympatyczną atmosferę, która towarzyszyła wszystkim uczestnikom przez cały czas trwania zawodów.

Młody Żeglarz Roku

1. Mikołaj Silny – Żeglarską przygodę rozpoczął w wieku sześciu lat, startując początkowo w klasie Optymist. Od trzech lat jest członkiem kadry narodowej, wcześniej w klasie Laser Radial, a obecnie w Laser Standard. Na półkach w jego pokoju stoi ponad 50 pucharów i kilkadziesiąt medali zdobytych na regatach krajowych i zagranicznych.

Trener Roku

1. Robert Siluk – Trener i wychowawca czołowych polskich żeglarzy, jeden z najwybitniejszych trenerów żeglarstwa nie tylko w województwie zachodniopomorskim, ale i w całym kraju. Propagator olimpijskiej klasy Laser, dzięki jego staraniom wprowadzono klasę Laser 4,7 w Polsce, twórca Szczecińskiej Szkoły Klasy Laser.

2. Dawid Zbroja – Trener z blisko osiemnastoletnim stażem, jak nikt potrafiący zarażać pasją i miłością do żeglarstwa swoich podopiecznych. Uczy swoich wychowanków szacunku do tego wyjątkowego sportu, pokory i wytrwałości w pracy nad sobą i swoim charakterem. Dzięki swojej wiedzy i pasji życiowej stał się autorytetem dla młodego pokolenia, wyszkolił wielu mistrzów w klasie Optymist.

Żeglarska Nagroda Specjalna

1. Wilfried Erdmann – Jest niemieckim samotnym żeglarzem i autorem książek popularnonaukowych. Opłynął non stop i solo kulę ziemską w kierunku wschód-zachód, tzn. płynąc pod wiatr wiejący z zachodu. Jest jedynym żeglarzem na świecie, który pływając non stop okrążył ziemię w obu kierunkach tym samym jachtem.

2. Elżbieta Marszałek – Jest propagatorem żeglarstwa, twórcą inicjatyw w środowisku żeglarskim, wychowawcą kilku pokoleń żeglarzy. W tym roku świętuje 50 lecie pracy. Jest organizatorem cyklicznej, międzynarodowej ekspedycji wodnej na trasie Brzeg – Szczecin pod nazwą Flis Odrzański. Organizuje coroczne obchody Dnia Rzeki Odry w Szczecinie.

3. Aleksander Celarek – Pracuje jako szkutnik, takielator i żaglomistrz znaczną część swej aktywności poświęca badaniom z zakresu historii i budowy pomeranek – pomorskich łodzi z wybrzeży Kaszub i Zalewu Wiślanego. Wynikiem tych prac są artykuły w zachodniej prasie żeglarskiej. Jego działania mają wielkie znaczenie dla zachowania ważnej dla rybołówstwa historycznej konstrukcji jak też metod jej eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here