Zachodniopomorscy nobliści nagrodzeni

0
1000
Wyjątkowe badania, istotne publikacje w międzynarodowych tytułach prasowych,  bogaty dorobek naukowy – to wszystko łączy laureatów Zachodniopomorskich Nobli – nagród za najwybitniejsze osiągnięcia naukowe na Pomorzu Zachodnim. W niedzielę 24 czerwca br. w Szczecinie odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień.

Zachodniopomorski Nobel to prestiżowa nagroda nadawana od 2001 przez Kapitułę Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauk. Naukowcy nagradzani są w następujących kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych, o morzu oraz artystycznych. Kandydaci do nagrody są zgłaszani przez Rektorów zachodniopomorskich uczelni oraz przez Członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Pula nagród sfinansowanych z budżetu województwa to 90 tys. zł

Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Waldemar Tarczyński, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt zrealizowany został przez grupę polskich badaczy pod kierunkiem profesorów: Aleksandra Wolszczana i Jana Lubińskiego (pomysłodawcy konkursu) oraz  członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki.

Celem konkursu jest promocja najwybitniejszych osiągnięć naukowych dokonywanych przez naukowców Pomorza Zachodniego. Wybrani naukowcy to osoby o największym i najciekawszym dorobku, których praca zostaje w ten sposób dostrzeżona i wyróżniona.

Kapituła konkursu w tym roku wybrała kandydatów w ośmiu dziedzinach. Laureatami Zachodniopomorskich Nobli za rok 2017 zostali:

  1. w dziedzinie nauk humanistycznych dr hab. Beata Bugajska, Instytut Pedagogiki Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego za pracę naukową pt:The ninth stage in the cycle of life – reflections on E.H. Erikson`s theory, opublikowaną w międzynarodowym czasopiśmie Ageing & Society.
  2. w dziedzinie nauk podstawowych prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, Zakład Patologii Ogólnej, Wydział Lekarski, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, za „Badania podstawowe i wdrożenie prototypowego zestawu do pobierania krwi pępowinowej
  3. w dziedzinie nauk technicznych dr hab. inż. Rafał  Rakoczy, prof. nadzw. ZUT Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Instytut Inżynierii  Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska, za „Badania wpływu  wirującego  pola magnetycznego w inżynierii bioprocesowej i przemysłowe zastosowanie rozwiązania konstrukcyjnego”
  4. w dziedzinie nauk  ekonomicznych dr hab. inż. Jarosław Jankowski z Katedry Inżynierii Systemów Informacyjnych oraz Zespołu Analityki Systemów Internetowych i Badań Sieci Złożonych Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego za cykl 6 artykułów naukowych opublikowanych w 2017 roku, w międzynarodowych czasopismach naukowych z łącznym Impact Factorem – 16.536.
  5. w dziedzinie nauk rolniczych dr hab. inż. Jolanta Kiełpińska, prof. nadzw. ZUT Zakład Gospodarki Rybackiej i Ochrony Wód z Katedry Technologii Żywności Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za osiągnięcia naukowe w diagnostyce molekularnej chorób wirusowych oraz zgodności gatunkowej ryb i przetworów rybnych.
  6. w dziedzinie nauk medycznych Prof. dr hab. n. med. Jacek Gronwald , Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie .Zakład Genetyki i Patomorfologii za prace dotyczące wpływu czynników dziedzicznych i środowiskowych na ryzyko zachorowania na raka jajnika.
  7. w dziedzinie nauk o morzu otrzymuje zespół pod kierunkiem dr Nickolai Davidovicha dr Romain Gastineau,  prof.  Andrzej Witkowski, Uniwersytet Szczeciński, za odkrycie i opisanie unikatowego sposobu reprodukcji okrzemek z rodzaju Ardissonea.
  8. w dziedzinie nauk artystycznych dr hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch, prof. nadzw. Akademii Sztuki  Akademia Morska w Szczecinie za osiągnięcia artystyczne w roku 2017 jako dyrygent Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here