Naukowcy w Kulicach

0
394

Międzynarodowa Konferencja w Kulicach pt. „Bałtyckie miasta portowe. Wymiana, konflikty, historia powiązana”

W dniach 24-26. 03.2022r. w Międzynarodowym Ośrodku Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach odbyła się konferencja pt. „Bałtyckie miasta portowe. Wymiana, konflikty, historia powiązana”

Konferencję otworzył prorektor US. prof. Andrzej Skrendo oraz dyrektorka Instytutu Historycznego prof. US Agnieszka Szudarek.

Konferencja  w sposób szczególny, w formie specjalnie przygotowanego panelu uczciła pamięć zmarłego w 2021r. byłego rektora US, wybitnego historyka prof. Edwarda Włodarczyka. Przedstawiono biografię i bardzo bogaty  dorobek naukowy prof. Włodarczyka. Była ona również związana z nadaniem w 2020 roku tytułu Doktora Honoris Causa prof. Michaelowi Northowi z Uniwersytetu w Greifswaldzie

W Konferencji uczestniczyło bezpośrednio w ośrodku oraz w sposób zdalny kilkudziesięciu naukowców z Polski i Niemiec. Przedstawiono kilkanaście bardzo ciekawych wykładów opisujących porty bałtyckie od ich zarania do czasów współczesnych. Uczestnicy poznali historię i wzajemne powiązania takich portów jak Wolin, Nowogród, Elbląg, Tallin, Ryga i Sankt Petersburg oraz portów szwedzkich. Uczestnicy poznali również historie Gdyni i Gdańska przed i w czasie Drugiej Wojny Światowej oraz Szczecina i jego kultury miasta portowego. Po większości wykładów odbywała się ciekawa dyskusja. Konferencja była prowadzona symultanicznie w językach polskim i angielskim.

Konferencja została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz budżetu państwa z funduszu małych projektów w ramach programu współpracy Interreg V A Meklemburgia/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania jako część projektu „Dwa uniwersytety nad wspólnym morzem”

Jacek Kozłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here