Następny Dzięga?

0
1010
screen z portalu Więź

Papież Franciszek przyjął rezygnacje biskupa Jana Tyrawy znanego z filmów Tomasza Sekielskiego czy reportaży TVN24. Na swojej stronie Nuncjusz Apostolski w Polsce opublikował komunikat w sprawie zaniedbań biskupa Tyrawy w sprawach nadużyć seksualnych wobec osób małoletnich.

Czy następny będzie arcybiskup szczecińsko – kamieński Andrzej Dzięga? Wszystko na to wskazuje.

Ksiądz Andrzej Luter skomentował: „Biskup bydgoski Jan Tyrawa odwołany… I chyba to nie jest koniec.

Ksiądz Wojciech Lemański stwierdził: „Było doniesienie prawdopodobne i wiarygodne, było postępowanie wyjaśniające, jest decyzja. Czy to już końcowy werdykt w tej sprawie? Wygląda na to, że jeszcze jakiś komunikat usłyszymy. I to nie jeden. I to nie tylko w sprawie tego biskupa. Była wina, jest kara. Dzięki Franciszku”.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski też nie przebiera w słowach: „Właściwa decyzja papieża Franciszka. Po biskupie E. Janiaku – Diecezja Kaliska odchodzi kolejny „duchowy syn” kard. H. Gulbinowicza – Archidiecezja Wrocławska. Z pewnością takich decyzji będzie więcej”.

Księża o uznanym dorobku, ale różnych poglądach (Luter, Isakowicz-Zaleski czy Lemański), delikatnie sugerują, że nie są to ostatnie zmiany za zaniedbania pedofilskie polskich biskupów. W Szczecinie, diecezji szczecińsko – kamieńskiej, coraz więcej księży twierdzi, oczywiście anonimowo, że arcybiskup Andrzej Dzięga będzie pełnił swoją funkcję tylko do czerwca bieżącego roku. Czy zostanie odwołany przez papieża Franciszka, czy złoży rezygnację – jak biskup Tyrawa, to już szczegóły…

Jak informuje katolicka Więź„nazwisko bp. Tyrawy pojawia się w sprawie Pawła K., byłego już duchownego, który w 2015 r. został skazany na siedem lat więzienia za wykorzystanie seksualne małoletniego. Do pierwszego pedofilskiego incydentu z jego udziałem doszło dziesięć lat wcześniej. Po nim ks. K. został przeniesiony z Wrocławia do Bydgoszczy, gdzie ordynariuszem był bp Tyrawa (takie przenosiny księdza wymagają akceptacji biskupów obu diecezji). Tam poznał chłopca, który potem został przez niego skrzywdzony. Dorosły dziś mężczyzna wytoczył cywilny proces kościelnym przełożonym księdza. 7 lutego 2020 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nakazał diecezji bydgoskiej i archidiecezji wrocławskiej wypłacenie 300 tys. zł. skrzywdzonemu. W grudniu Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił apelację i podtrzymał wyrok”.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here