Narodziny mistrza

0
433
źródło: www.europeantour.com

Polski sport ma nową gwiazdę światowego formatu. Adrian Meronk wygrał Horizon Irish Open – turniej golfowy rozgrywany w ramach DP World Tour, do niedawna European Tour. To rozgrywki z udziałem elity zawodowego golfa porównywalne w sensie sportowym z wielkimi turniejami tenisowymi. Meronk jest pierwszym Polakiem w historii golfa, który wszedł do światowej elity i wygrał turniej zawodowców. Irlandzki sukces zapewnił Adrianowi awans na 7 miejsce w prestiżowym rankingu europejskiego golfa. Na światowej liście będzie 64. To historyczny moment dla polskiego sportu. Oby dla Adriana Meronka był zwiastunem kolejnych sukcesów.

Foto: Wiktor Bąk

Za kilka dni na legendarnym polu St. Andrews w Szkocji rozpoczyna się wielkoszlemowy The Open. To jeden z czterech najważniejszych turniejów na świecie. Nasz mistrz zagra tam ze światową elitą ze słynnym Tigerem Woodsem. The Open nazywany jest golfowym Wimbledonem, a zatem możemy zaryzykować porównanie, że Adrian Meronk to golfowy odpowiednik Igi Świątek…

Sportowa kariera Adriana ma swoje korzenie również w naszym regionie. Jako młody chłopak poznawał tajniki golfa miedzy innymi na polu Amber Baltic w Kołczewie i w Binowie. O jego karierę dbał ojciec – Andrzej Meronk, który również uprawiał ten sport. Na studiach w Stanach Zjednoczonych Adrian trafił do ligi akademickiej, gdzie był wyróżniającym się zawodnikiem. Po przejściu na zawodowstwo startował w Challenge Tour – przedsionku zawodowej elity. Po udanych kilku sezonach ranking pozwolił mu na start z najlepszymi. To drugi sezon Adriana w DP World Tour. Kilka razy był blisko zwycięstwa, zdobywał czołowe lokaty w kilku turniejach, trzy razy był na podium. Fachowcy podkreślali, że jest tylko kwestią czasu, kiedy Adrian zacznie wygrywać. Ma po temu wszelkie warunki: 197 cm wzrostu, niesamowite uderzenie drajwerem (pierwszy strzał, od którego rozpoczyna się każdy dołek), nienaganną technikę gry i świetne puttowanie (trafianie do dołka na greenie). Do tych umiejętności stricte sportowych doszła dojrzałość profesjonalnego golfisty, który podczas czterodniowego turnieju potrafi zachować koncentrację i podejmować właściwe decyzje taktyczne.

Dla nieinteresujących się na co dzień golfem skala sukcesu Adriana Meronka będzie bardziej zrozumiała, gdy przypomnimy, że tę dyscyplinę uprawia na świecie aż 67 milionów osób (mówimy tu o zarejestrowanych zawodnikach), w Polsce nieco ponad 6 tysięcy… Do tego doliczyć można podobną liczbę amatorów niezrzeszonych w klubach. To sprawia, że golf jest obok piłki nożnej i tenisa jednym z najpopularniejszych sportów. Przyciąga sponsorów i powoduje, że zawodowi gracze mogą liczyć na spore gratyfikacje.

Adrian Meronk za swój sukces w Irish Open zainkasował milion dolarów! Według  oficjalnej strony DP World Tour zarobił w zawodowej lidze już ponad dwa miliony euro. Cieszą sukcesy naszych nowych światowych gwiazd sportu Igi Świątek i Adriana Meronka.

Foto: Wiktor Bąk

Szkoda tylko, że nie może ich podziwiać spora rzesza odbiorców tzw. telewizji publicznej. Okazuje się, że nasi mistrzowie są bardziej popularni za granicą. U nas w telewizji coraz mniej mistrzów. Za to często można zobaczyć prezesa z żoną na meczu reprezentacji lub wręczającego nagrody laureatom konkursów śpiewaczych, czy innych jasełek. A ty telewidzu – kibicu jeśli chcesz obejrzeć sukcesy rodaków – kup sobie abonament w kablówce, a najlepiej w kilku…

Jarosław Dobrzyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here