Muzycy zdominowali nagrody PRO ARTE

0
813

Podczas uroczystej Gali w Operze na Zamku w Szczecinie poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W tym roku statuetki trafiły do rąk Ryszarda Handke, Ryszard Leoszewskiego, Bogdana Narlocha oraz Kamila Piotrowicza.

We wtorek 16 października odbyła się uroczysta Gala, podczas której charakterystyczne statuetki „Pro Arte” wręczył laureatom marszałek Olgierd Geblewicz. Gala uświetniła koncert wybitnego norweskiego pianisty Ketila Bjornstada, który odbył się w Operze na Zamku w Szczecinie, w ramach cyklu Morze Muzyki.

Nagrody „Pro Arte” przyznawane są przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 10 000 zł. Nagrody wręczane są od 2012 roku.

Sylwetki nagrodzonych

Ryszardo Handke – dyrygentowi, specjaliście w zakresie muzyki oratoryjno – kantatowej, w randze profesora zwyczajnego. Jednemu z czołowych inicjatorów utworzenia w Szczecinie Akademii Sztuki – powołanemu na stanowisko pierwszego Rektora uczelni przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Funkcję Rektora kontynuował w kolejnej kadencji, wybrany w demokratycznych wyborach uczelnianych. Profesor Handke od 1981 roku jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (obecnie Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz dyrygentem Chóru Remedium Okręgowej Izby Lekarskiej. Był też kierownikiem muzycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie i chórmistrzem oraz dyrygentem szczecińskiej Opery i Operetki. Do Nominowany przez rektora Akademii Sztuki w Szczecinie, profesora doktora habilitowanego Dariusza Dyczewskiego. Nagroda „Pro Arte” przyznana została za całokształt osiągnięć artystycznych, działalność pedagogiczną i edukacyjną oraz wpływ na rozwój szkolnictwa artystycznego w regionie.

Ryszard Leoszewski szczecinianin, z wykształcenia pedagog, z zamiłowania kompozytor, piosenkarz, autor tekstów, twórca audycji radiowych i telewizyjnych. Założyciel zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”, którego pierwszy koncert odbył się 40 lat temu, w 1978 roku. Zespół szybko stał się wizytówką kulturalną Szczecina. W 1987 r. R. Leoszewski stworzył Dziecięcą Grupę Artystyczną „Arfik”, dla której wspólnie z poetką i pisarką Basią Stenką pisze piosenki i widowiska. Arfik koncertuje w różnych miastach Polski i zagranicą. Jest laureatem wielu festiwali. Do Nagrody wytypowany przez Komisję Dziennikarską. Nagroda „Pro Arte” przyznana została w podziękowaniu za dorobek artystyczny, wyrazistą osobowość twórczą, w jubileusz 40 – lecia działalności zespołu „Sklep z Ptasimi Piórami”.

Prof. Bogdan Narloch – znakomity organista, doktor habilitowany profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej na Wydziale Edukacji Muzycznej. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. Podejmuje działania na rzecz ochrony historycznych organów znajdujących się na terenie Pomorza, opracowując ekspertyzy i programy prac wielu obiektów, w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Szczecinie. Popularyzuje tematykę muzyki i organów na Pomorzu poprzez liczne wydawnictwa płytowe, publikacje naukowe oraz koncerty kompozytorów związanych z Pomorzem.

Nominowany przez prezydenta Miasta Koszalina Piotra Jedlińskiego. Nagroda „Pro Arte” przyznana została w uznaniu profesjonalizmu artystycznego, zaangażowanie w zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wpływ na życie kulturalne i intelektualne mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Kamil Piotrowicz – kompozytor, pianista, improwizator, twórca zespołów. Jeden z najbardziej obiecujących muzyków młodego pokolenia. Twórca albumu „Popular Music”, nagranego dzięki stypendium artystycznemu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, który przyniósł Panu Piotrowiczowi w roku 2017 serię sukcesów: nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyk 2017” w kategorii „Jazzowa Płyta Roku”, tytuł „Płyty Roku” portali JazzPRESS i Jazzsoul.pl, a także zaproszenie do udziału w najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce: Jazz Jamboree w Warszawie, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Jazz Jantar w Gdańsku, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi czy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym: nagrody „Młody Twórca Kultury” Miasta Gdańska, nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz uczestnik międzynarodowej wymiany kulturalnej w Nowym Jorku w ramach programu „External Integrated Module”.

Nominowany przez Zastępcę redaktora naczelnego Polska Press Sp. z o.o. Marcina Stefanowskiego. Nagroda „Pro Arte” przyznana w uznaniu za dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej w roku 2017 oraz promowanie przez swą działalność Województwa Zachodniopomorskiego w Polsce i zagranicą.

Tego wieczora marszałek Olgierd Geblewicz wręczył także Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Ryszardowi Leoszewskiemu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here