Morskie Centrum Nauki współpracuje z nauczycielami

0
824

Zachodniopomorscy nauczyciele wzięli udział w prelekcjach i pokazach zorganizowanych przez MCN w Szczecinie. Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i eksperci z centrów nauki pokazali, jak w niekonwencjonalny sposób prowadzić zajęcia pozalekcyjne rozwijające naukowe zainteresowania uczniów.

Konferencja pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza zatytułowana „Nauczanie doświadczalne – rola centrów nauki w edukacji pozaformalnej” odbyła się w sobotę w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konferencja oraz towarzyszące jej warsztaty przeznaczone były dla nauczycieli przedmiotów ścisłych, technicznych oraz artystycznych.
Interesujące prezentacje przedstawili specjaliści z Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” w Wałczu, Centrum Popularyzującego Naukę ze Świdwina, Stargardzkiego Centrum Nauki oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Warsztaty z wykorzystaniem mikroskopów przeprowadzili przedstawiciele firmy Carl Zeiss Sp. z o.o. z Poznania.

Największe zainteresowanie budziły eksperymenty prezentowane przez Bartosza Klepackiego z MCN, który pokazał, jak prawa fizyki przedstawić uczniom w zabawnej formie, jak na przykład wykorzystać wodę do samodzielnego eksperymentowania.

Pedagodzy uczestniczący w warsztatach prowadzonych przez specjalistów zapowiedzieli, że wiele z zaprezentowanych pokazów wprowadzą do swoich zajęć pozalekcyjnych. Uczestnicy konferencji wzięli udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Morskie Centrum Nauki. Do wygrania były: dwie lekcje przeprowadzone przez specjalistę z MCN oraz całodzienna prezentacja wystawy mobilnej MCN na terenie szkoły lub instytucji.

Dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński poinformował, że kolejnym przedsięwzięciem będzie udział MCN w konferencji „Interakcja – Integracja” w Centrum Nauki Kopernik Warszawie. Jest to spotkanie środowiska, z którego inicjatywy powstało Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN zrzeszające polskie centra nauki.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie współpracuje z centrami nauki z województwa zachodniopomorskiego. Szczecińska konferencja jest jednym z elementów programu realizowanego przez MCN w ramach działalności popularyzującej naukę wśród dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy, że już drugi sezon prowadzone są, cieszące się dużym zainteresowaniem, zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego – Szczecińskiej Szkoły Jungów, które koordynuje specjalistka ds. edukacji Patrycja Skrobacka z Morskiego Centrum Nauki. Kolejne spotkanie odbyło się niedawno w szczecińskim Pałacu Młodzieży. Adepci Szkoły Jungów z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego i zajęcia na wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here