Morskie Centrum Nauki tworzy się! Symboliczny moment

0
758

Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Budynek swoim kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów, z tarasem widokowym na dachu. – Dziś wysyłamy jasny sygnał mieszkańcom Szczecina – już ruszyliśmy. Budujemy coś naprawdę wspaniałego. Pamiętam, jak wmurowywaliśmy kamień pod Filharmonię i Centrum Dialogu Szczecina. Dziś są wizytówkami nowoczesnego Szczecina. Wierzę, że kolejną z nich będzie Morskie Centrum Nauki, które zostawimy dla następnych pokoleń, aby mogły się rozkochiwać w nauce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz

Wiceprezydent miasta Krzysztof Soska podkreślał, że to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji Szczecina – To spektakularny obiekt, który stanie się ikoną naszego miasta. 

Podpisano akt erekcyjny, który trafił następnie do kapsuły czasu, w której umieszczono również gazety z artykułami na temat Morskiego Centrum Nauki, nagranie audycji radiowej z profesorem Jerzym Stelmachem, książkę Haliny Stelmach „Wspomnienie o moim mężu” oraz zdjęcia. Kapsuła została wmurowana w miejscu, gdzie stanie gmach centrum. 

W MCN łącznie na ok. 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Wystawę stałą wypełni ponad 200 eksponatów związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego. Wśród nich m.in. symulator sztormu czy nawigacji. Goście zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, będą też mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych. W budynku znajdzie się planetarium, a na dachu taras, który będzie zupełnie nowym, wyjątkowym punktem widokowym na Wały Chrobrego i Odrę. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Całkowity koszt postawienia budynku to ponad 90 mln zł – na tyle opiewała oferta firmy Erbud, wykonawcy inwestycji. 

Wiele lat starań Aby doszło do etapu budowy, trzeba było lat przygotowań.  W 2010 roku o rozpoczęciu starań, których zwieńczeniem miało być muzeum morskie zdecydował Zarząd Województwa.

W 2011 roku przeprowadzony został konkurs architektoniczny na bryłę budynku. Autorem zwycięskiego projektu został Piotr Płaskowicki z pracowni Płaskowicki + Partnerzy Architekci: PPA. W 2016 roku marszałek Olgierd Geblewicz podjął decyzję o budowie centrum nauki, które połączy nowoczesne funkcje z formułą muzeum o tematyce morskiej. Dzięki temu możliwe było uzyskanie wsparcia unijnego na budowę MCN i rozpoczęcie całej inwestycji. Również w 2016 roku zachodniopomorskie uczelnie podpisały list intencyjny, w którym uznały Morskie Centrum Nauki za wspólne wyzwanie i rozpoczęły współpracę z województwem i muzeum. W 2017 decyzją sejmiku utworzona została odrębna, samodzielna instytucja kultury województwa zachodniopomorskiego, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. 

Na początku marca 2018 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Pod koniec kwietnia br. wybrano inżyniera kontraktu. Przetarg wygrała szczecińska firma PM Services Poland sp. z o.o., W lipcu 2019 podpisano umowę z głównym wykonawcą inwestycji. Wygrała firma Erbud. Zakończenie budowy oraz prac związanych z wyposażeniem planowane jest na 2021 rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here