Morskie Centrum Nauki nie daje się koronawirusowi

0
873
Jan Januchowski MCN

Prace na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie trwają, mimo niełatwych warunków związanych z pandemią wirusa COVID -19. Generalny wykonawca – warszawska firma ERBUD S.A. – ograniczył do 50 osób liczbę pracowników zaangażowanych na placu budowy. Wprowadzono wszelkie wymagane przez WHO normy bezpieczeństwa, aby ograniczyć do minimum zagrożenie związane z epidemią. Codziennie bada się temperaturę ciała pracowników, którzy muszą przy wejściu do firmy zdezynfekować dłonie. Na terenie budowy rozmieszczono również mobilne umywalki oraz tablice informacyjne przypominające o szczególnych warunkach zachowania bezpieczeństwa. Zdecydowano, że odbiory techniczne poszczególnych etapów prac odbywają się w czasie przerw.

Foto Jan Januchowski MCN

Epidemia koronawirusa, co zrozumiałe w tej sytuacji, nieco spowolniła tempo prac, ale na razie nie odnotowano znaczących opóźnień. Przypomnijmy, że do tej pory zakończono następujące etapy budowy: po wypompowaniu wody i usunięciu odsłoniętych podczas wykonywania wykopu przedwojennych elementów konstrukcyjnych (prace z użyciem ekipy nurków), wbito ponad 500 pali żelbetonowych, wykonano wykop i tzw. ściankę szczelną. Zakończono prace przy instalacji podposadzkowej i betonowanie tzw. korka oraz izolację płyty fundamentowej piwnicy i ścian podziemia. Na ukończeniu jest płyta fundamentowa parteru, ściany i słupy części podziemnej. Na kolejne dwa tygodnie zaplanowano m. innymi: zbrojenie i betonowanie płyty parteru, wykonanie słupów i ścian parteru, zbrojenie stropu nad pierwszym piętrem, a także szalowanie i zbrojenie planetarium.

Pandemia koronawirusa nie ułatwia realizacji inwestycji na Łasztowni. Generalny wykonawca przewiduje, że mogą pojawić się ograniczenia
w dostawach niektórych materiałów np. stali i cementu. O ewentualnych opóźnieniach związanych z tymi problemami wykonawca będzie raportował na bieżąco.

Największym zagrożeniem dla naszej inwestycji, podobne jak dla całej polskiej gospodarki, jest epidemia koronawirusa. – mówi Witold Jabłoński dyrektor MCN. – Monitorujemy na bieżąco stan prac na budowie MCN. Staramy się przewidzieć ewentualne problemy, tak aby w miarę naszych możliwości szybko im zaradzić. Mimo zaangażowania pracowników Morskiego Centrum Nauki i generalnego wykonawcy – firmy ERBUD S.A. nie da się dziś przewidzieć możliwych skutków pandemii i ich wpływu na realizację inwestycji. Na razie nie mamy istotnych opóźnień. Generalny wykonawca zobowiązany jest do cyklicznego raportowania na temat postępów prac i ewentualnych zagrożeń.

Foto Jan Januchowski MCN

Gołym okiem widać postęp prac na budowie Morskiego Centrum Nauki. Szczególnie interesująco przedstawiają się pochylone pod kątem elementy konstrukcji żelbetonowych, wykonane zgodnie z projektem zakładającym,
że bryła budynku przypominać będzie kadłub wielkiego statku zacumowanego przy nabrzeżu na Łasztowni. Ciekawym elementem konstrukcyjnym jest planetarium w kształcie kuli, w którym odbywać się będą projekcje filmów, pokazy i występy artystyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here