Morskie Centrum Nauki przystąpiło do Ecsite, czyli Europejskiej Wspólnoty na rzecz Wystaw Naukowych, Przemysłu i Technologii. Organizacja ta powstała w 1990 roku w celu inspirowania i umacniania pozycji centrów naukowych. Poza centrami nauki, członkami organizacji są między innymi: muzea, instytucje badawcze, festiwale, uniwersytety, planetaria, fundacje i towarzystwa naukowe. Dzięki współpracy, jaką daje platforma Ecsite, Morskie Centrum Nauki może uczestniczyć we wspólnych projektach kształtujących przyszłość interaktywnej nauki finansowanych przez Komisję Europejską.
Przystępując do Ecsite Morskie Centrum Nauki staje się członkiem dużej rodziny europejskich instytucji popularyzujących naukę. MCN będzie mogło czerpać z doświadczeń centrów nauki i muzeów działających od kilkudziesięciu lat. Może wspólnie z nimi tworzyć np. wystawy czasowe i wymieniać się nimi. Dzieci i dorośli z zachodniopomorskiego będą mogli
uczestniczyć w międzynarodowych projektach edukacyjnych organizowanych przez instytucje należące do Ecsite. – mówi Piotr Kossobudzki – edukator, popularyzator nauki, konsultant centrów nauki, współtwórca i były wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, autor koncepcji kilkunastu wystaw muzeów i centrów nauki w Polsce.
Początkowo do tej organizacji należały 23 młode centra naukowe, zainspirowane centrami nauki z Ameryki Północnej. Dziś do Ecsite należą 194 centra nauki, 18 muzeów historii naturalnej, 29 instytucji badawczych, 30 prywatnych instytucji, 7 festiwali, 6 profesjonalnych platform internetowych oraz 33 inne organizacje. Są to głównie organizacje europejskie, bo jest ich aż 285. W organizacji jest również 17 instytucji z Ameryki Północnej, 24 instytucje z Azji oraz jedna z Ameryki Południowej. W Polsce są to m.in: Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia, czy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Zdaniem dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego „to kolejny ważny krok w realizacji projektu zapoczątkowanego przez marszałka Geblewicza. Przynależność do Ecsite umożliwi nam podnoszenie kompetencji i wymianę doświadczeń z centrami nauki z całej Europy”.
Ponad 40 milionów obywateli każdego roku bierze udział w debatach naukowych, wystawach lub wydarzeniach organizowanych przez członków Ecsite. Dzięki wspólnocie jej członkowie mają możliwość uczestniczenia w projektach kształtujących przyszłość interaktywnej nauki. Raz do roku wszyscy członkowie spotykają się na największej w Europie konferencji naukowej. Odbywa się ona w różnych instytucjach europejskich. W tym roku gospodarzem jest Kersnikova Institute ze Słowenii. Temat tegorocznej sesji to „Echa z przyszłości”.
Program można zobaczyć na stronie: https://www.ecsite.eu/conference