Monitor Szczeciński w debacie Batorego

0
4293

Fundacja Batorego zaprosiła przedstawicieli 20 lokalnych redakcji z całej Polski, aby podyskutować o roli mediów lokalnych i sposobie w jaki relacjonowały protesty kobiet. Dyskusja dotyczyła lokalnych dziennikarzy i tego jak postrzegają swoją misję w podczas protestów kobiet.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że Monitor Szczeciński relacjonował „na żywo” większość protestów kobiet od 22 października, które odbywały się w Szczecinie. Niestety, niektórzy organizatorzy chcieli podczas protestów koniecznie promować swoje partie czy organizacje. Nie zawsze były to działania skoordynowane. Zdarzały się sytuacje dwóch demonstracji jednego dnia, gdyż organizatorki nie mogły dojść do porozumienia. Dla Monitora Szczecińskiego nie miało to znaczenia. Wśród materiałów filmowych, które dostępne są na stronie www.monitorszczecinski.pl czy na stronie Monitora na Facebook-u, można zobaczyć, że relacje live miały wielotysięczne zasięgi. Rekordowe relacje Monitora z protestu kobiet – to ponad 36 tysięcy wyświetleń, kilkaset komentarzy i dotarcie do ponad 50 tysięcy osób. Od października 2020 roku Monitor Szczeciński przeprowadził ok 25 relacji live z protestów kobiet docierając doprawie 100 tysięcy wyświetleń. Relacje były bez redakcyjnych komentarzy. Natomiast pojawiały się komentarze pozytywne i negatywne pisane przez oglądających. Redakcja usuwała tylko te komentarze, które zawierały wulgarne teksty pozwalając na swobodną wymianę myśli.

Uczestnicząca w dyskusji, nasza redakcyjna koleżanka Bogna Czałczyńska zwracała uwagę na duże ograniczenia działalności niezależnych mediów lokalnych. Mówiła o zagrożeniu jakim dla wolności prasy i swobody wypowiedzi jest koncentracja mediów lokalnych w rękach Orlenu i de facto partii rządzącej, która wzorem węgierskim prowadzi do ograniczania swobód obywatelskich. Wyraźnie też widać – mówił Bogna Czałczyńska, że wiele postaw czy poglądów nie jest akceptowanych. Co więcej są środowiska notorycznie atakowane i wyszydzane przez media, czy portale internetowe podkreślające swój patriotyzm i przywiązanie do wartości chrześcijańskich.

Podczas dyskusji pojawił się także wątek cenzury, czy raczej autocenzury – czyli o czym piszą, a o czym nie piszą media lokalne. Przykładem jest choćby sprawa pedofilii w kościele katolickim. W Szczecinie nie wszystkie media podejmowały temat księdza Andrzeja Dymera, czy odpowiedzialnego za promowanie Dymera, arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Temat na poziomie lokalnym nieobecny w mediach publicznych. Bogna Czałczyńska zwróciła też uwagę, że media lokalne są dość hybrydowe. Często zależne od władz samorządowych. Zależne towarzysko czy reklamowo. To nie wpływa na ich niezależność.

Podczas dyskusji forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego, Jerzy Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego zaapelował do lokalnych, mniejszych mediów o przystępowanie do Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, w którym reprezentowanych jest ponad 70 tytułów prasowych.

Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego podkreślił wagę i znaczenie mediów lokalnych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Media lokalne są również istotnym elementem kontroli władzy na każdym poziomie samorządu. Prezes Bendyk zaznaczył, że nie jest to ostatnie spotkanie dotyczące mediów lokalnych i widzi konieczność poszukiwania różnych form wsparcia i współpracy.

Monitor Szczeciński transmitował debatę forumIdei na swoim kanale na Facebook, poniżej link do całej prawie 3 godzinnej dyskusji, którą obejrzało już ponad 10 tysięcy osób: https://fb.watch/4dJMEVG4of/

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here