Minister no name.

0
679

Marek Gróbarczyk?
Minister Marek Gróbarczyk?
A kto to taki – spytali ankieterzy IBRIS dla dziennika „Rzeczpospolita”. I okazało się, że aż 49 proc. ankietowanych nie wie, kim jest ten pan. Blisko połowa pytanych nie wiedziała, czy jest dobrym czy złym ministrem, bo nie kojarzy człowieka. No name.

Niewdzięczny Naród jest, można tylko westchnąć z ubolewaniem. Minister, który wybudował dziesięć nowych promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej i Polskiej Żeglugi Morskiej. W ramach projektu „Zielona Stocznia w Polsce” przebudował Morską Stocznię Remontową „Gryfia” na nowoczesny, bezpieczny i przyjazny dla środowiska zakładu recyklingu jednostek pływających, spełniający najwyższe międzynarodowe standardy. Wdrożył specustawę  z dnia 6 lipca 2016 r. „o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, z której co prawda nikt dotąd nie skorzystał, ale przecież mógł. Zgodnie z „flagowym” Programem Batory zbudował nowoczesną modułową platformę offshore. („Miał być program Batory, a jest Sorry Batory” – utyskuje poseł Arkadiusz Marchewka, ale on z PO, więc wiadomo). Przekopał Mierzeję Wiślaną. Uregulował Odrę, doprowadzając ją do stanu pełnej żeglowności. A niewdzięczny Naród nie zapamiętał. Nie docenił. Wdzięcznością i uznaniem nie zaszczycił.

W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Polacy oceniali wszystkich ministrów w obecnym składzie rządu. „Bardzo wielu ministrów – zajmujących niekiedy kluczowe strategicznie dla działania rządu stanowiska – nie jest powszechnie znanych opinii publicznej” – dziwi się publicysta dziennika. A z czego mają być znani? Dzięki czemu zapamiętani? Zapamiętuje się, w pozytywnym lub negatywnym kontekście, osobowości, ludzi wyrazistych poglądów, zdecydowanych czynów, że tak górnolotnie powiem. Niechby drani, ale skutecznych. Nie pamięta się nijakości, bezbarwności. Ludzi bez właściwości. Wie ktoś, kim jest pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak? (55 proc. ankietowanych nie wie, że pełni ona urząd Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej). Związany ze Szczecinem Marek Zagórski? (47 proc. nie kojarzy go z urzędem Ministra Cyfryzacji). Wiecie, kim jest Tadeusz Kościński (Ministrem Finansów, jakby co)?

„Charakterystyczne w wynikach sondażu jest to, że wielu ministrów – dobrze znanych dziennikarzom – pozostaje jednocześnie mało znanych opinii publicznej. Np. Wojciech Murdzek, który objął po Jarosławie Gowinie tekę ministra nauki i szkolnictwa wyższego, nie jest rozpoznawany aż przez 52 proc. ankietowanych. Jego pracę dobrze ocenia 28 proc. badanych w naszym sondażu” – komentuje sondaż red. Michał Kolanko.

Dla porządku dodajmy jeszcze, że na pytanie czy minister Marek Gróbarczyk powinien pozostać na swoim stanowisku (pytanie zadano w związku z planowaną rekonstrukcją rządu) 28 procent ankietowanych uznało, że nadal powinien pełnić swój urząd. Jak dla mnie – aż 28 proc. Przeciwnego zdania jest 18 procent ankietowanych, a dokładnie połowie (50 proc) jest to całkowicie obojętne. Będzie ministrem, czy nie – co za różnica. Taki głos ludu.

Rafał Jesswein

„Sondaż: Którzy ministrowie powinni odejść z rządu?”
RZECZPOSPOLITA, 2020.08.11
Fot. premier.gov.pl
Tabela: Rzeczpospolita.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here