Miliony z Unii dla przemysłu stoczniowego w regionie

0
855

60 mln zł unijnej dotacji otrzymają przedsiębiorcy z branży stoczniowej z Zachodniopomorskiego. Pierwszy nabór na projekty zostanie ogłoszony w czerwcu.

Jest to pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora okrętowego. Chcemy, by jak najciekawsze projekty mogły zostać zrealizowane. Myślę, że będą to projekty zmierzające do podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności powiedział Olgierd Geblewicz – marszałek województwa zachodniopomorskiego.

O wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy zajmujący się budownictwem okrętowym, naprawą, konserwacją, przebudowami statków, a także produkcją i dostarczaniem wyposażenia okrętowego. W 2014 zmieniły się przepisy i Komisja Europejska dopuściła możliwość regionalnej pomocy inwestycyjnej dla sektora stoczniowego. Marszałek poinformował, że w 2015 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przekazał do Ministerstwa Rozwoju postulat stworzenia przez resort programu pomocowego. Tego typu projekty muszą bowiem uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej. W sierpniu 2016 r. poddano konsultacjom społecznym przygotowany projekt rozporządzenia ministra rozwoju ws. udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców na inwestycje w  budownictwo okrętowe w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.

W styczniu Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu programu regionalnej pomocy inwestycyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze stoczniowym w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim. Wsparcie wyniesie ok. 79 mln złotych. Województwo zachodniopomorskie ma otrzymać 60 mln zł, pomorskie – 19 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here