Szczecińska TRAFO Trafostacja Sztuki poinformowała o powołaniu Rady Programowej instytucji. W Radzie Programowej znalazły się nazwiska wybitnych przedstawicieli sztuki o nazwiskach nie tylko ogólnopolskich lecz wręcz europejskich. Dla instytucji to ogromne wsparcie. Do tej pory w TRAFO nie było takiego „ciała” jak Rada Programowa. Wybór członków nowej Rady pokazuje aspiracje i miejsce TRAFO wśród polskich instytucji kultury.
Celem Rady Programowej jest opiniowanie programów i planów Trafostacji Sztuki, doradzanie w kwestii poszukiwania nowych form wsparcia organizacyjnego, koncepcyjnego i finansowego działalności oraz wyrażanie opinii i doradzanie we wszystkich istotnych sprawach programowych Trafostacji Sztuki.
Zaproszenie do Rady Programowej przyjęli: 𝐃𝐚𝐧𝐮𝐭𝐚 𝐃𝐚̨𝐛𝐫𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚 – artystka, dr hab. sztuk plastycznych, Akademia Sztuki; 𝐉𝐚𝐤𝐮𝐛 𝐆𝐚𝐰𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢 – kurator wystaw, Muzeum Sztuki w Łodzi, 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐆𝐨́𝐫𝐧𝐚 – artystka, współzałożycielka Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej; 𝐈𝐧𝐠𝐚 𝐈𝐰𝐚𝐬𝐢𝐨́𝐰 – pisarka, literaturoznawczyni, profesorka nauk humanistycznych, Uniwersytet Szczeciński; 𝐊𝐚𝐦𝐢𝐥 𝐊𝐮𝐬𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢 – artysta, profesor sztuk plastycznych, prorektor Akademii Sztuki; 𝐀𝐧𝐝𝐚 𝐑𝐨𝐭𝐭𝐞𝐧𝐛𝐞𝐫𝐠 – kuratorka wystaw, historyczka i krytyczka sztuki, dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w latach 1993-2001; 𝐉𝐚𝐤𝐮𝐛 𝐒𝐤𝐫𝐳𝐲𝐰𝐚𝐧𝐞𝐤 – reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie; 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐒𝐮𝐜𝐡𝐚𝐧 – kurator wystaw, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 2006-2022; 𝐁𝐨𝐠𝐧𝐚 𝐒́𝐰𝐢𝐚̨𝐭𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚 – dziennikarka, promotorka kultury, prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.
Zdaniem dyrektora TRAFO Stanisława Rukszy – „Trafostacja Sztuki w Szczecinie to miejsce eksperymentu artystycznego i intelektualnego, mocno zaznaczające się na mapie miasta, regionu i kraju. Nasze plany i ambicje celują nie tylko w zachowanie posiadanej pozycji, lecz przede wszystkim zorientowane są na rozwój i znaczące uczestnictwo w społecznych przemianach poprzez i dzięki sztuce. Na tej drodze potrzebujemy wsparcia myślą i dobrym słowem, nie tyle afirmatywnym, co życzliwie krytycznym. Chcemy być lepsi”.
red.