Materna

0
252

To było fantastyczne wydarzenie – „Trzecia połowa Krzysztofa Materny”. 75 rocznica urodzin Materny zbiegła się w czasie z 75 urodzinami Teatru Polskiego w Szczecinie. Wybitni artyści i wspaniali ludzie na widowni. Atmosfera wielkiego święta teatru i artystów, którzy mają wyjątkowy wkład w rozwój polskiej kultury. Wśród występujących na scenie: Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra, Janusz Józefowicz, Leszek Możdżer, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Dawid Podsiadło, Andrzej Poniedzielski, Stanisław Soyka czy Wiktor Zborowski. Spektakl poprowadzili Adam Opatowicz i Krzysztof Materna. Ważnym elementem przedstawienia były występy zespołów teatralnych Teatru Bagatela w Krakowie (gdzie dyrektorem artystycznym jest Materna) i Teatru Polskiego. Swoje przesłanie i życzenia dla Jubilata nagrali Marek Kondrat, Krystyna Janda i oczywiście Wojciech Mann.

Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz wręczył Krzysztofowi Maternie Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi dla zachodniopomorskiej kultury.

Związki Materny ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim są bardzo ścisłe – reżyseruje spektakle w Teatrze Polskim, ostatnio „Aleja Zasłużonych”, ale jak sam wspominał: „Do Szczecina przyjechałem jako młody chłopak na finał ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, który odbywał się w Zamku Książąt Pomorskich i który to finał wygrałem. Lata kolejnych kontaktów ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim to okres studencki, Famy w Świnoujściu i w Szczecinie, wielokrotna współpraca z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej, później służba wojskowa w jednostce w Trzebiatowie i współpraca z Polskim Radiem”. „W pogoni za dyplomem reżyserskim – wspominał dalej Materna – zostałem asystentem dyrektora Chrzanowskiego w Teatrze Współczesnym. A później zaproszenie od dyrektora Adama Opatowicza na słynne urodziny kabaretu „Czarny Kot Rudy” i współpraca z Teatrem Polskim”.

Komplet publiczności na największej sali „włoskiej” Teatru Polskiego zachwycił Leszek Możdżer, któremu w jednym z utworów towarzyszył jeden z najsłynniejszych zespołów akordeonowych na świecie – Motion Trio. Magdalena Cielecka urzekła publiczność śpiewając, we własnej fantastycznej interpretacji, przebój Maanamu „Jestem kobietą”. Ciekawym elementem przedstawienia był śpiewany dialog Janusza Józefowicza z Piotrem Machalicą, który 3 lata temu zmarł. Na wyżyny swoich wokalnych umiejętności wspiął się Wiktor Zborowski, który przeczytał również specjalny adres dla Jubilata. Publiczność zachwycił także Stanisław Soyka i Dawid Podsiadło oraz Oleg Różanek, który zaśpiewał w duecie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem.

Ponad cztery godziny benefisu Krzysztofa Materny z udziałem najwybitniejszych artystów w pełni usatysfakcjonowało komplet publiczności. A na widowni również wybitne osobistości: Anda Rottenberg, Andrzej Mleczko, Jacek Żakowski, Jarosław Mikołajewski, Henryk Sawka, Arkadiusz Muś a także Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki czy prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

W listopadzie w repertuarze Teatru Polskiego możemy oglądać przedstawienie wyreżyserowane przez Krzysztofa Maternę „Aleja Zasłużonych”. Autorem spektaklu jest Jarosław Mikołajewski.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here