Marszałek Olgierd Geblewicz prosi chińskich partnerów z prowincji Guangdong o wsparcie w walce z COVID – 19

1
842

Wyrazy współczucia i solidarności skierował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz do Ma Xingrui, Gubernatora Prowincji Guangdong oraz mieszkańców chińskiego regionu. W specjalnym liście adresowanym do partnera Pomorza Zachodniego, marszałek wyraził również prośbę o wsparcie i udostępnienie specjalistycznego sprzętu medycznego dla lekarzy oraz osób walczących z koronawirusem COVID-19.
W obliczu zaistniałego zagrożenia wszyscy tworzymy wspólnotę dzielącą ten sam los, dlatego też bazując na ciężkiej i konkretnej pracy wykonanej przez rząd chiński chciałbym prosić Pana Gubernatora o zapewnienie wsparcia i pomocy w postaci zarówno wiedzy chińskich służb medycznych, jak i w nabyciu brakujących materiałów ochrony osobistej oraz udostępnieniu specjalistycznego sprzętu medycznego dla pracowników znajdujących się na pierwszej linii frontu w walce z wirusem – pisze w liście marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ocenie marszałka Olgierda Geblewicza dziś w walce z COVID-19 problemem nie są pieniądze, ale możliwości zakupu środków ochrony indywidualnej. Właśnie dlatego marszałek zwrócił się w bezpośrednim liście do partnerskiej prowincji Guangdong i jej Gubernatora Ma Xingrui, o wsparcie możliwości zakupu niezbędnych materiałów medycznych. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego już w luty, kiedy w Chinach nastąpił szczyt zachorowań, wystosowało do władz prowincji pierwsze pismo zapewniające o pełnym wsparciu i solidarności.

Województwo Zachodniopomorskie i chińska Prowincja Guangdong zawarły 12 lipca 2001 r. umowę o nawiązaniu Stosunków Regionów Siostrzanych. Współpraca obejmuje takie obszary jak gospodarka, handel, edukacja, nauka, technologia, zdrowie publiczne oraz kultura i sport. Dla przykładu w Szczecinie odbyło się m.in. Polsko-Chińskie Forum Naukowo-Gospodarcze Prowincja Guangdong-Województwo Zachodniopomorskie, a dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego zachodniopomorskie firmy uczestniczyły w misji handlowej w Hongkongu, Kantonie i Pekinie. Chińskie delegacje kilkukrotnie odwiedzały już Pomorze Zachodnie. Prowincję, która jest jednym z najbogatszych regionów Chin zamieszkuje ok. 110 mln osób.

Warto przypomnieć, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się z Liu Guangyuan, Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

1 KOMENTARZ

  1. Pracowałem z Kantończykami. Bardzo mili ludziei niezwykle… karni, zdyscyplinowani. Byłem pod głębokim wrażeniem Ich umiejętności. (Teatr tańca).
    Uważam, że to dobry pomysł i szansa na późniejszy rozwój stosunków. Chiny doprowadziły do załamania europejski przemysł stoczniowy bo brak było wówczas współpracy gospodarczej. Wygląda na to, że jesteśmy na nią zdani, zwłaszcza że rząd bojkotuje rynek rosyjski. W kryzysie nie stać nas na polityczne fochy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here