Marszałek Olgierd Geblewicz chce wesprzeć finansowo uczelnie walczące z COVID-19

0
540

Uruchamiają drukarki 3D, projektują i produkują maski oraz przyłbice, które chronią lekarzy i personel medyczny. Zachodniopomorskie uczelnie włączyły się w pomoc regionalnym szpitalom i produkują sprzęt ochronny, którego tak bardzo brakuje. Marszałek Olgierd Geblewicz chce w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego stworzyć specjalny zestaw wsparcia dla jednostek akademickich i wesprzeć je grantami, które sfinansują te działania.

Globalna pandemia koronawirusa wykazała, że nie jesteśmy dobrze przygotowani do tej dramatycznej sytuacji. Przed nami bardzo wiele wyzwań: od konieczności zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej po wynalezienie szczepionki – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Gdy zaczęły pojawiać się głosy, że w naszych szpitalach brakuje środków ochrony, zachodniopomorskie uczelnie wyższe bardzo szybko znalazły pomysły, by pomóc w walce z epidemią COVID-19. Zaangażowanie Politechniki Koszalińskiej czy Akademii Sztuki w Szczecinie jest bardzo budujące. Uważam, że trzeba nasze szkoły wyższe włączyć w to, by wpisały się w walkę z epidemią w sposób innowacyjny. Chcemy nie tylko wspierać środowiska naukowe w zakresie produkcji w technologii 3D sprzętu ochronnego czy opracowania receptur i technologii dezynfekcji, ale umożliwić wdrożenie nowych, innowacyjnych i skutecznych sposobów poprawy ludzkiego bezpieczeństwa – dodaje marszałek.
Najważniejsze komponenty projektu PROTO_LAB, który ma wesprzeć zachodniopomorskie uczelnie wyższych, to:

granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację pomysłów, granty na testowanie prototypów,

granty Plus na certyfikację niezbędną dla pilnego uruchomienia produkcji prototypowych rozwiązań – w tym przypadku zakłada się granty do 150 tys. zł na 3 m-ce, na wydatki osobowe zespołu badawczego, zakup materiałów do badań, produkcji prototypów i wyposażenia laboratoryjnego.

Wstępne szacunki wykonane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wskazują, że zestaw wsparcia dla uczelni wyższych walczących z epidemią koronawirusa mógłby wynieść nawet 5 mln zł. Co ważne, wypracowywane jest rozwiązanie, które umożliwiałoby dofinansowanie projektów na poziomie do 100%, tak by starająca się o wsparcie uczelnia, nie była zmuszona do angażowania środków własnych. Najprawdopodobniej za wydatki kwalifikowane będzie można uznać te zrealizowane już od 1 lutego br. Dzięki takiemu mechanizmowi pieniądze będą mogły pokryć wydane już koszty. Przewiduje się, że nabór wniosków o wsparcie będzie miał charakter ciągły. Nabór ma ruszyć tak szybko, jak to możliwe (poinformujemy o jego uruchomieniu).

Planuje się, że wsparcie finansowe będzie uruchamiane w ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji Pomorza Zachodniego i identyfikacji nowych obszarów gospodarczych z potencjałem rozwojowym. Pieniądze uruchamiane w zestawie wsparcia dla uczelni wyższych w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Nowe przeznaczenie tych środków jest możliwe dzięki elastycznemu podejściu Unii Europejskiej do kwestii wsparcia środkami unijnymi walki z epidemią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here