Marchewka w Atlantic Council

0
1138

Od 2015 roku w całorocznym programie The Millenium Leadership Program uczestniczyło tylko kilku Polaków. Nikt ze Szczecina. Tym razem z ponad 1000 zaproszonych do składania aplikacji młodych liderów i liderek z całego świata (ponad 100 krajów), poprzez wieloetapowy program rekrutacji wybrano 32 osoby.

Wśród nich znalazł się Arkadiusz Marchewka, szczeciński poseł PO, dr ekonomii, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, szef zachodniopomorskiej PO. Obok niego są liderzy i wysokiej klasy menadżerowie z m.in.: Goldman Sachs, General Atomics, Facebook, Google, Shell, Departamentu Stanu USA, Credit Suisse Securities, UBS, Blackstone, Harvard Business School, NATO, BNP Paribas, Mastercard a także dyrektor biura Pierwszej Damy Namibii, minister edukacji i rozwoju społecznego rządu Anguilli czy przedstawiciele rządu Azerbejdżanu i Australii.

Poproszony o komentarz dla Monitora Szczecińskiego Arkadiusz Marchewka powiedział, że „jest to wyjątkowy program dla liderów przyszłości, gdzie politycy mają szansę spotykać się z wybitnymi menadżerami i konfrontować z liderami społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie”. „Jestem dumny – dodał, że udało mi się zakwalifikować do tak elitarnego programu liderów przyszłości. To dla mnie duże wyróżnienie, ale także zobowiązanie”.

Millenium Leadership Program to jedyny w swoim rodzaju „akcelerator” przywództwa, otwarty na wschodzących liderów kluczowych sektorów. Wyselekcjonowani stypendyści stają się częścią „rodziny” Rady Atlantyckiej, podróżując do miejsc globalnych wyzwań z najlepszymi ekspertami, spotykając światowych liderów, korzystając z programu zaawansowanych szkoleń i coachingu kadry kierowniczej oraz tworząc globalną sieć rówieśników.

Każdego roku Atlantic Council wybiera grupę około 20-30 stypendystów. Sektor publiczny reprezentują wyróżniający się parlamentarzyści, ministrowie i sekretarze finansów czy spraw zagranicznych, kluczowi doradcy prezydentów i premierów a także czołowi urzędnicy publiczni. W sektorze prywatnym są to dyrektorzy zarządzający w firmach z listy Fortune 500, młodzi prezesi, przełomowi przedsiębiorcy i znani dziennikarze. Kolejny sektor to stypendyści non-profit, którzy reprezentują szeroki wachlarz zawodów, w tym liderów społeczeństwa obywatelskiego, ekspertów think tanków i aktywistów; kadra kierownicza w międzynarodowych organizacjach pozarządowych a także artyści, naukowcy i dziennikarze. Program skierowany jest do osób do 35 roku życia.

Millennium Fellowship trwa 12 miesięcy. Obejmuje trzy tygodnie obowiązkowych zajęć osobistych, wirtualne szkolenia, indywidualny coaching a także 2 tygodniowe spotkania stacjonarne i coroczną wizytę studyjną. W minionych latach wizyty studyjne zorganizowano w Turcji i Grecji w szczytowym momencie kryzysu emigracyjnego, w Kolumbii po porozumieniu pokojowym FARC czy na Ukrainie. Stypendyści mają także możliwości uczestniczenia we flagowych wydarzeniach organizowanych przez Atlantic Council m.in. w Brukseli, Stanach Zjednoczonych czy Abu Dhabi.

Millenium Leadership Program koncentruje się na budowaniu wiedzy wokół sześciu zdefiniowanych globalnych wyzwań współczesnego świata: rywalizacja – współpraca światowych potęg, wykorzystanie nowych technologii, rola Ameryki w świecie, łagodzenie skutków zmiany klimatu, obrona gospodarek rynkowych i demokracji oraz rewitalizacja globalnego systemu współpracy.

Atlantic Council to najważniejszych „think tank” na świecie, mający swoją siedzibę w Waszyngtonie. Założony został w 1961 roku. Złośliwi twierdzą, że zatrudnia głównie byłych premierów i prezydentów… Członkiem Rady Doradczej jest m.in: Aleksander Kwaśniewski, szefem warszawskiego biura Atlantic Council był Michał Kobosko a współpracownikiem – Radosław Sikorski. Międzynarodowa Rada Doradcza Atlantic Council składa się z dyrektorów kilku firm o globalnym znaczeniu oraz byłych premierów i prezydentów Australii, Chorwacji, Danii, Pakistanu, Polski, Hiszpanii i Szwecji.

wit

https://www.atlanticcouncil.org/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here