Leider w Dobrej

0
1261

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej gościło wystawę prac Yannicka Rogera Leidera wybitnego polskiego malarza i ceramika. Yannick Leider urodził się w Paryżu. Ukończył gdańską PWSSP. Pierwszą swoją wystawę pokazał w Gdańsku w nieistniejącym już Hotelu Robotniczym przy ul. Zakopiańskiej (dziś mieści się tam Dom Sąsiedzki „Zakopianka”).

Malarstwo i ceramika od początku kariery artystycznej były dla Yannicka Leidera najważniejsze. Pierwszą majolikę zakupiła jego ówczesna sąsiadka – Maja Berezowska.

Świadectwem jego pasji społecznych, którymi było między innymi poszukiwanie talentów, opieka nad nimi a także wspieranie chorych i potrzebujących jest „Klub X-ciu Pięter” mieszczący się przy ul. Liszta w Gdańsku. Leider jest również literatem, fotografikiem i rzeźbiarzem.

Prace artysty: malarstwo, rysunek, fotografia, ceramika i rzeźba były prezentowane na ponad 500 europejskich wystawach, można je znaleźć w muzeach i galeriach prywatnych. Jedną z pasji Yannicka Rogera Leidera jest portret. Prawie setka tych prac znajduje się w jego pracowni w Cedrach Wielkich. Znajomi mówią o artyście: sceptyk pełen entuzjazmu.
Czy takie wrażenie robią prace Leidera można się było przekonać w Europejskiej Galerii Podmiejskiej w Dobrej.

Kurator wystawy Wojciech Hawryszuk pokazał na niej obrazy, postery, fotoplastykon i film o artyście.

Ekspozycję zorganizowała Fundacja Europejska w ramach projektu realizowanego przy wsparciu programu „Społecznik 2019 – 2021” .

Redakcja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here