Kultura na wakacjach. Teatr Polski w sierpniu.

0
984

Kiedyś to były czasy. Lipiec i sierpień z reguły wyłączone były z aktywności artystycznej teatrów czy filharmonii. Jednak teraz czas wakacyjnego rozprężenia sprzyja tym, którzy oczekują dobrej rozrywki i artystycznych wrażeń. Adam Opatowicz doskonale to rozumie. Kierowana przez niego instytucja wychodzi do mieszkańców Szczecina. Nie tylko na scenach przy Swarożyca, ale również w dawnym namiocie Opery na Łasztowni, który obecnie jest we władaniu właśnie Teatru Polskiego.

W Monitorze Szczecińskim informowaliśmy już o sukcesie Adama Opatowicza i Marszałka Olgierda Geblewicza – czyli decyzji Sejmiku zapewniającej finansowanie rozbudowy teatru. Ta inwestycja już się rozpoczęła i będziemy ja pilnie śledzić.

Teraz warto jednak zwrócić uwagę na repertuar sierpniowy i zaprosić wszystkich miłośników Teatru Polskiego na spektakle. Mam nadzieję, że w sierpniu łatwiej będzie dostać bilet, gdyż miłośnicy sztuki teatralnej wiedzą, jak ciężko dostać bilet do „polskiego” gdy sala niemal zawsze wypełniona jest do ostatniego miejsca.

Zapraszamy więc w sierpniu do Teatru Polskiego na następujące spektakle i koncerty:

Gdyby piosenek słuchał świat – Nohavica, Sikorowski, Andrus. Scena na Łasztowni. Niezwykłe spotkanie z bardami i piosenką opisującą świat w poetycko-satyryczny sposób. W koncercie wystąpią: Jaromir Nohavica, Krzysztof Sikorowski, Artur Andrus, Robert Kuśmierski, Jacek Królik, Wojciech Stec, Łukasz Borowiecki.

Kobieta, która ugotowała męża. Mała Scena na Swarożyca. Trójkąt. Małżeństwo kontra romans. Mąż kontra żona, żona kontra kochanka. Pytania kontra kłamstwa – kłamstwa mężczyzny wobec żony i kochanki. Obsada: Olga Adamska, Sylwia Różycka i Adam Dzieciniak.

Latający Cyrk Monty Pythona. Duża Scena na Swarożyca. Program ten nawiązuje do słynnego brytyjskiego kabaretu o tej samej nazwie. Reprezentowany przez niego tzw. humor angielski – absurdalny i tworzący własną logikę na opak – nie uznaje żadnych świętości i kpi z całego świata. Na scenie niezwykle wytworni angielscy dżentelmeni wikłają się w szereg groteskowych sytuacji, a śpiewane przez nich piosenki przeplatane są niezwykle zabawnymi skeczami. Obsada: Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Mirosław Kupiec, Wiesław Łągiewka, Wiesław Orłowski, Jacek Piotrowski, Jakub Sokołowski, Krzysztof Baranowski.

Panie, Panowie Młynarski. W Czarnym Kocie Rudym na Swarożyca. Jest jeszcze śledź w śmietanie, Mili Panowie, Piękne Panie. Wieczór piosenek Wojciecha Młynarskiego do Parafii Czarnego Kota Rudego. Wojciech Młynarski – poeta, satyryk, artysta kabaretowy, dramaturg, tłumacz i librecista, a przede wszystkim twórca ponad 2000 tekstów piosenek, na których wychowały się pokolenia Polaków, a cytaty przeszły do mowy codziennej. Obsada: Piotr Bumaj, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Wiesław Orłowski, Olek Różanek, Krzysztof Baranowski.

Pensjonat Pana Bielańskiego. Duża Scena na Swarożyca. Czy wiedzą Państwo, że w zaborze austriackim, inaczej niż w pozostałych dwóch zaborach, obowiązywał ruch lewostronny? „Pensjonat Pana Bielańskiego“ dzieje się w Krakowie ruchu lewostronnego, czyli jeszcze w zaborze austriackim. Główny bohater, Maurycy Stolnik, ziemianin z pobliskich Bronowic odwiedza krakowską metropolię napędzany niepohamowaną potrzebą zabłyśnięcia przed swoimi znajomymi niesłychanymi opowieściami z Krakowa. Zainspirowany notatką w gazecie o budowie domu wariatów pragnie spędzić w Krakowie, właśnie w domu wariatów, choćby jeden wieczór! Obsada: Micha l Janicki, Elżbieta Donimirska, Adrianna Szymańska, Dorota Chrulska, Filip Cembala, Olek Różanek, Sławomir Kołakowski.

Sen Nocy Letniej. Scena na Łasztowni. Ponadczasowy Wiliam Shakespeare w dusznej atmosferze letniej nocy, pomiędzy jawą a snem, w świecie ułudy, gdzie losy ludzi przeplatają się z losami elfów, czeka na bohaterów tej lekkiej szekspirowskiej komedii wielka miłość. Lecz zanim pary kochanków odnajdą się, wśród miłosnych czarów doświadczą całej słodyczy i całej trucizny zakochania. Otrą się o granice obłędu, ulegną igraszkom wyobraźni i utoną w niebezpieczeństwach zabawy namiętnościami… Obsada: Krzysztof Bauman, Katarzyna Bieschke-Wabich, Piotr Bumaj, Filip Cembala, Dorota Chrulska, Małgorzata Chryc-Filary, Adam Dzieciniak.

Bilety i daty spektakli www.teatrpolski.szczecin.pl

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here