Kultura głupcze!

0
166

Czy to dla Szczecina najważniejszy rok w XXI wieku?

Ten rok obfitował w ważne wydarzenia dla rozwoju naszego miasta. Po 2000 roku był to chyba najlepszy i najciekawszy rok w historii Szczecina. A przecież w tym wieku mieliśmy już niezwykle ważne momenty.

Trzeba przyznać, że jako samorząd województwa zachodniopomorskiego dołożyliśmy kilka cegiełek do rozwoju stolicy regionu. Kilka dni temu otworzyliśmy Teatr Polski. Nawet na skalę naszego kraju to naprawdę wyjątkowy obiekt. Pięć nowoczesnych sal. Pod kątem architektonicznym to naprawdę niezwykła inwestycja. Wnętrze robi ogromne wrażenie. Brak biletów na najbliższe spektakle jest dowodem na to, że szczecinianie potrzebowali tej inwestycji.

Morskie Centrum Nauki mimo, że działa kilka miesięcy, stało się jednym z ważniejszych miejsc w Szczecinie. Bryła budynku jest niezwykle ciekawa, a obiekt tętni życiem. Do dzisiaj MCN odwiedziło ponad 60 tysięcy osób. Centrum Nauki znacząco poprawiło turystyczną atrakcyjność naszego miasta.

Siedziba Urzędu Marszałkowskiego – najnowocześniejszy obiekt administracji publicznej w Polsce. Ekologiczny, pasywny. Wcześniej urząd był w kilku lokalizacjach. Zdarzało się, że w pokojach był grzyb na ścianach, a niektórzy mieli naprawdę spartańskie warunki pracy.

Te trzy inwestycje kosztowały nas około 600 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 300 mln zł. Gdybyśmy nie weszli do Unii byłoby stać nas na realizację tylko jednej inwestycji. Mamy trzy. Niech będzie to przestroga dla ludzi, którzy hejtują Wspólnotę i nastawiają nas wrogo do unijnej idei.

A przed Szczecinem jeszcze otwarcie aquaparku – najbardziej wyczekiwanej inwestycji dla wielu szczecinian.

Czy w historii Szczecina mieliśmy rok, który tak mocno obfitował w tego typu wydarzenia? Po roku 2000 mieliśmy kilka ważnych momentów, ale w żadnym roku nie mieliśmy takiej kumulacji ważnych inwestycji.

W ubiegłym roku otworzyliśmy Teatr Letni i stadion dla Pogoni Szczecin. W 2015 roku zakończyliśmy modernizację Opery na Zamku, a rok wcześniej otworzyliśmy spektakularny obiekt Filharmonii Szczecińskiej.

Na pewno jednym z najważniejszych wydarzeń było otwarcie Akademii Sztuki w 2010 roku. Uczelnia kształci 800 osób, ściągają do niej młodzi, kreatywni ludzie z całej Polski. Udało nam się wyhamować drenaż mózgów, który był i jest jedną z większych bolączek naszego miasta.

Bolesnym i niewykorzystanym momentem było zamknięcie Stoczni Szczecińskiej. Nie udało nam się sprawić, aby tereny stoczniowe, po zamknięciu nierentownej i źle zarządzanej firmy, gospodarczo ożyły. Dużo lepiej poradziły sobie z tym Gdańsk i Gdynia. Niestety ogromna w tym „zasługa” obecnej ekipy rządowej, która zamiast pozwolić prywatnym firmom działać i rozwijać się na tym terenie, mamiła nas wizjami budowy wielkiej stoczni, promów.

Mniej spektakularnymi wydarzeniami, ale równie ważnymi, są remonty torowisk i śródmiejskich kwartałów. Do tego trzeba wliczyć jeszcze otwarcie w 2013 roku Trafostacji Sztuki.

Trzeba też przyznać, że ten wiek był ważny nie tylko ze względu na inwestycje o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Na co dzień nie widzimy otwartej  w 2017 roku spalarni odpadów, która kosztowała 700 mln zł oraz o wybudowanej w 2010 roku oczyszczalni ścieków , która kosztowała nas miliard złotych. Tu znowu należy wspomnieć o środkach unijnych. Tylko na te dwie inwestycje uzyskaliśmy blisko ponad 900 mln złotych dofinansowania, a mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego miasta.

Co przed nami?

Jako szczecinianie możemy być dumni z tego co udało nam się dokonać w XXI wieku. Dopisaliśmy piękne karty do 800-letniej historii naszego miasta. Nie mam wątpliwości, że inwestycje, które zrealizowaliśmy przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności i potencjału naszego miasta.

Przed nami jednak ważne wyzwania. Obiekty trzeba zapełnić treścią i jakością. Pięć sal w Teatrze Polskim to ciężka próba dla zarządzających i całego zespołu. Filharmonia będzie miała nową dyrekcję. To szansa, aby instytucja przeszła potrzebne instytucjonalne i artystyczne zmiany.

Musimy również zacząć poważnie traktować nasze szczecińskie wydarzenia kulturalne i ludzi kultury. Bez odpowiednich środków nie będziemy w stanie zapewnić odpowiedniej jakości, a imponujące inwestycje będą pustoszały.

Na nowy obiekt zasługuje Teatr Współczesny, który utrzymuje wysoki poziom. Teatr powinien jak najszybciej przenieść się z budynku Muzeum Narodowego, aby zespół mógł w pełni wykorzystać swój potencjał.

To subiektywny przegląd. Pewnie brakuje tu innych pozytywnych i negatywnych momentów, które ważą o losach i charakterze naszego miasta. Każdy z nas dopisałby do tej listy inne inwestycje i wydarzenia. Co Państwo by dopisali?

Wojciech Dorżynkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here