Ksiądz, Żyd, Pastor

0
1620

Uczta intelektualna pełna wzruszeń. Dzień Judaizmu u szczecińskich Dominikanów – nabożeństwo słowa prowadzone było przez księdza Tomasza Dostatniego, kazanie wygłosił pastor protestancki ks. Sławomir Sikora z kościoła ewangelicko – augsburskiego w Szczecinie, wystąpił chór z Białorusi i projekcja filmu Grzegorza Linkowskiego „…wpisany w gwiazdę Dawida… krzyż”.

Tomasz Dostatni OP witając kilkadziesiąt osób zgromadzonych w kościele Dominikanów, powiedział, że chcemy spotkać się i pomodlić z naszymi starszymi braćmi w wierze. Wśród zgromadzonych był Mikołaj Rozen – przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie.

Uroczystość rozpoczęła się zapaleniem świec na siedmioramiennym świeczniku. Następnie odczytano psalm Dawidowy po hebrajsku i polsku.

Pastor Sławomir Sikora w swoim wystąpieniu nawiązywał do związanego ze Szczecinem Dietricha Bonhoeffera. „Kto z nas nie wybiera życia i błogosławieństwa, zdrowia i pokoju” – pytał. „Błogosławieństwem i życiem dla Niemców w czasach nazizmu była zagłada Żydów. Co z tego wynika dla nas? Definicja błogosławieństwa i życia ma kluczowe znaczenie. Czasem taka postawa przynosi śmierć – tak było w przypadku Dietricha Bonhoeffera”. Wiedział, że nie może milczeć w sprawie Żydów. Czasami realizacja chrześcijańskich wartości – tak było w latach 30-tych w Niemczech, może prowadzić do dyskryminacji. Bonhoeffer uważał i mówił to publicznie, że chrześcijanin powinien stać po stronie Żydów. Za swoje poglądy został uwięziony i powieszony w 1945 roku. Ostatnie jego słowa – dla mnie śmierć jest dopiero początkiem…

Ks. Sławomir Sikora podsumował, że „naśladowcy Chrystusa muszą przeciwstawiać się każdej formie zła. My dzisiaj też mamy wybór. Powinniśmy stawać po stronie uciskanych i słabych, dzięki temu wybieramy życie”.

Zgromadzeniu u Dominikanów obejrzeli wspólnie film Grzegorza Linkowskiego „…wpisany w gwiazdę Dawida… krzyż”. Film opowiada o księdzu Jakubie Romualdzie Wekslerze – Waszkinelu, który jako niemowlę został uratowany z getta w Święcianach na Wileńszczyźnie. Jego żydowska matka, błagając późniejszą polską matkę o uratowanie syna, zapewniła ją, że chłopiec zostanie katolickim księdzem. Nie wiedząc o tym, wypełnił jej testament. Po odkryciu swych żydowskich korzeni zawiesił na szyi Gwiazdę Dawida z wpisanym w nią krzyżem. Dwa lata temu wrócił do religii przodków.

Dzień Judaizmu – ustanowione w 1997 roku święto w kościele katolickim. Ma na celu odkrycie więzi z judaizmem. Tegoroczne hasło „Życie i śmierć. Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here